TEST: WD Blue SSD a Black PCIe NVMe M.2

Otestovali sme dvojicu diskov, pričom jeden z nich je bežný SATA SSD a druhý je typu M.2 NVMe. V čom sa líšia?

SSD sú bez pochýb rýchle. Ich limitujúcim faktorom však nie je ich vlastný hardvér, ale skôr SATA III pripojenie, ktoré pevné disky tradične používajú. Keďže rastie potreba po rýchlejších diskoch, prišiel štandard NMVe (Non-volatile Memory Express) a zmena umiestnenia disku. NVMe disky sa pripájajú priamo do základnej dosky (PCIe slot), novšie M.2 NMVe potom do špeciálneho slotu na doske.

Na test oboch diskov sme použili našu redakčnú zostavu postavenú na platforme AMD Ryzen. Základom zostavy je herná doska od MSI, model MSI B350 Tomahawk, v ktorej je osadený procesor AMD Ryzen 5 1500X (6C/12T, 3,5 – 3,7 GHz) doplnený o 16GB operačnú pamäť Corsair Vengeance White LED 3600 MHz a grafickú kartu Gigabyte GTX 1060 G1 Gaming 6GB. Testy prebiehajú pod operačným systémom Windows 10 64-bit SK v najnovšej verzii Fall Creators Update.

Chladenie má na starosť Fractal Design Celsius S36, veľmi dobré a pomerne výkonné All-in-One vodné chladenie. Celá zostava je potom osadená do počítačovej skrinky NZXT N440 Razer Special Edition, pričom napájanie je zabezpečené zdrojom Fortron Hydro G 750W. V redakčnej zostave používame taktiež aj ventilátory Noctua, ktorými sme nahradili predinštalované za dva kusy NF-A14 ULN a jeden NF-S12A ULN. V teste uvádzame reálne namerané hodnoty. Pre lepšiu prehľadnosť a porovnanie voči konkurentom ich pridávame aj do grafu (kde sú všetky doteraz testované disky).

Výsledky sú jasné: SSD má síce na SATA disk výborné hodnoty – 563 MB/s pri čítaní a 533 MB/s pri zápise; v porovnaní s M.2 diskom je to stále „málo“ – tam sme dosiahli rýchlosť takmer atakujúcu 1900 MB/s pri čítaní a 790 MB/s pri zápise. Nemilo nás však prekvapila nás rýchlosť zápisu, ktorá je nižšia o viac ako polovicu a tiež veľmi vysoké prevádzkové teploty M.2 NVMe disku – dosahovali sme ich medzi 65 – 70 °C čo je skutočne veľa! SATA SSD pritom dosahuje veľmi dobré prevádzkové teploty, okolo 35 °C. Pre úplnosť tiež dodávame, že výrobca ponúka aj utilitu na správu diskov – volá sa WD Dashboard.

Pridaj komentár