Domáca bezpečnostná kamera tým nanovo definuje pojem „vstup na vlastné riziko“.
Slovinský startup vytvoril kurióznu inteligentnú bezpečnostnú kameru, ktorá nielen špehuje návštevníkov, ale s „ultra vysokou presnosťou“ aktívne spustí paľbu na potenciálnych narušiteľov pomocou paintballových guľôčok; alebo dokonca so slzným plynom. Domáce bezpečnostné systémy typu „urob si sám“ sú v súčasnosti bežnou záležitosťou.
Systémy ochrany sú dostatočne inteligentné a jednoduché na to, aby si ich mohol nainštalovať viac-menej každý, kto chce strážiť majetok na dovolenke, kontrolovať domácich miláčikov v práci alebo špehovať hostí na Airbnb. Spotrebiteľský trh je nasýtený podobnými zariadeniami, avšak tento typ ochrany je netradičný. Zoznámte sa s PaintCam Eve.
Názov je skromný, ale tento „strážca“ inteligentnej domácnosti má oveľa zlomyseľnejšiu (na hranici zla) stránku. PaintCam Eve využíva automatické označovanie cieľov, rozpoznávanie tvárí a rozhodovanie založené na umelej inteligencii na identifikáciu neznámych návštevníkov používateľovho majetku vo dne aj v noci. Potom vydá varovanie v štýle ED-209 každému, koho nepozná a ak neuposlúchne a neodíde v stanovenej lehote, Eve začne strieľať paintballové guľôčky, ktoré narušiteľa označia pre neskoršiu identifikáciu políciou a zároveň ho dostatočne zrania, aby bolo veľmi pravdepodobné, že radšej utečie, než aby riešil problém.
Ak nie je toto dostatočne dramatické postriekať potenciálneho votrelca aj jeho oblečenie, Eve ponúka aj úplne inú úroveň; a to pomocou projektilov so slzotvorným plynom. Je to, ako keby mal používateľ na verande policajnú jednotku. Eve sa ovláda prostredníctvom aplikácie v smartfóne, ale v prípade straty mobilného signálu sa môže prepnúť na autonómne konanie.
Tvorcovia Eve ju nazývajú „ostražitým strážcom, ktorý nespí, nemrká a nevynechá ani jeden úder“ a „aktívnym účastníkom vašej bezpečnosti“. Odhliadnuc od zábavných a potenciálne škodlivých hier, Eve je vybavená bežnými funkciami bezpečnostnej kamery. Je tu vzdialený prístup, pričom Eve sľubuje, že bude fungovať „autonómne“, ak stratí používateľ internetové pripojenie k systému.
Možno tiež prevziať osobnú zodpovednosť za to, kto bude sledovaný. Ak napríklad do poľa kamery vstúpi popri známom návštevníkovi aj niekto neznámy, softvér na rozpoznávanie tváre používateľa upozorní na pokyny, čo máte ďalej robiť. Niektoré verzie systému identifikujú aj známe domáce zvieratá, z čoho vyplýva, že ak používateľ zaškrtne políčko, s radosťou spustia paľbu na susedovu mačku alebo iné miestne divé zvieratá. To by sa určite mohlo hodiť každému, kto chová sliepky a býva v blízkosti líšok.
Tvorcovia neposkytli veľa špecifikácií, ale sľubujú niektoré štandardy, ktoré by ste mohli očakávať v oblasti zabezpečenia domácnosti: živé monitorovanie, prispôsobiteľné upozornenia, nočné videnie, sledovanie objektov, detekciu pohybu a primerane elegantný a nenápadný dizajn s jednoduchým nastavením. K dispozícii je aj ukladanie a prehrávanie videa – a nevieme si predstaviť bezpečnostnú kameru, ktorej záznam by sme chceli sledovať viac.
Pri tejto technológii môžu vznikať rôzne otázky. Možno dôverovať správaniu svojich blízkych, že technológiu používajú tak, ako to zamýšľajú jej tvorcovia? Precedensy naznačujú, že určite nie. Možno Eve premeniť na paintballovú hru „ťuk a beh“ medzi dospelými priateľmi zo susedstva? Majú zlodeji obzvlášť veľký strach zo zničeného oblečenia? Mnohé z otázok zrejme zodpovedajú neskôr vývojári, alebo používatelia v praxi počas používania.