Apple predstavil Mac Studio a nový Studio Display

Kalifornská spoločnosť včera večer predstavila nový, lacnejší monitor a úplne nový Mac, Mac Studio. A je to výkonnostné monštrum!

Nie všetky úniky ohľadom Macov sa potvrdili. Apple nepredstavil žiadny 13″ MacBook Pro a ani iMac (Pro) či Mac mini s M1 Pro/Max. Namiesto toho predstavila firma niečo úplne nové, akýsi hybrid medzi Mac mini a Mac Pro a nazvali to Mac Studio. A spolu s novým strojom predstavil gigant aj nový čip – M1 Ultra, ktorý je súčasťou vyššej (a výrazne drahšej) verzie Mac Studia. M1 Ultra je v podstate duálny M1 Max. Čipy M1 Max, ako bolo odhalené už skôr a prezentované v mnohých videách na YouTube, ale až teraz oficiálne potvrdené Applom, majú špeciálne rozhranie, ktoré umožní spojiť dva čipy do jedného celku. Spoločnosť túto technológiu nazvala UltraFusion a v porovnaní s konkurenčnými top riešeniami spájajúcich viacero čipov na základnej doske prináša až štvornásobne vyššiu šírku pásma. Vďaka masívnej priepustnosti až 2,5 TB/s prebieha komunikácia medzi oboma procesormi s veľmi nízkou latenciou a pri minimálnej spotrebe energie. Ďalšou výhodou tohto riešenia je, že duálny čip sa pre softvér tvári ako jeden celok a tak nie je potrebná ďalšia optimalizácia zo strany softvérových vývojárov.

Poďme sa pozrieť na parametre M1 Ultra. V zásade by sa dalo povedať že parametre sú ako M1 Max krát dva. M1 Ultra je zložený z 114 miliárd tranzistorov a ponúka priepustnosť pamäte až 800 GB/s, dvojnásobok M1 Max. Ponúka 20 jadier CPU, 16 výkonných a 4 úsporné. GPU má až 64 jadier a maximálna podporovaná pamäť je až 128GB. Neural Engine má 32 jadier a ponúka výkon 22 triliónov operácii za sekundu. Apple si zachovala prvenstvo vo výkone na watt aj pri M1 Ultra. Pri rovnakej spotrebe ponúka až o 90% vyšší výkon v porovnaní s vedúcimi čipmi konkurencie. Pri rovnakom výkone teda ponúka o 100W nižšiu spotrebu. 64 jadrová GPU má výkon porovnateľný s vedúcimi dedikovanými grafickými kartami a to všetko pri tretinovej spotrebe. Alebo inak povedané, pri rovnakom výkone ponúka o 200W nižšiu spotrebu. A rovnako, v porovnaní s M1 Max, je dvojnásobný aj počet media enginov pre rýchlejšiu prácu s kódekmi ako HEVC či ProRes.

Mac Studio vyzerá rozmerovo ako dva Mac mini spojené do jedného. Ide o (takmer) kocku s dĺžkou a šírkou 200 mm a výškou 100 mm. Vpredu má dva USB-C porty v prípade verzie s M1 Max, verzia s M1 Ultra má vpredu dva Thunderbolt 4 porty. Na prednej strane nájdeme ešte čítačku SD kariet. Vzadu sú, bez ohľadu na čip, 4 Thunderbolt porty, 10 Gbps Ethernet port, dva klasické USB-A porty, Pro audio jack s podporou slúchadiel s vysokou impendaciou a HDMI port. Spoločnosť nešpecifikovala verziu portu, ale podľa uvedenej podpory externých monitorov (štyri Pro XDR monitory a jeden 4K televízor naraz) pôjde o staršiu verziu 2.0, rovnakú ako majú MacBooky Pro 2021. Mac Studio samozrejme ponúka aj bezdrôtovú konektivitu vo forme Wi-Fi 6 a Bluetooth 5.

Výkon Mac Studia s M1 Max je obrovský. Je až 2,5× rýchlejší ako najrýchlejší iMac s 10-jadrovým Intel Core-i9 CPU a až o 50% výkonnejší ako Mac Pro so 16 jadrovým Intel Xeon procesorom. Výkon GPU je 3,4× vyšší v porovnaní s Radeon Pro 5700XT, ktorý sa nachádza v 27″ iMacu. Zároveň je aj 3× rýchlejší ako Radeon Pro W5700X z Macu Pro.

Používateľom, ktorí považujú výkon Mac Studia s M1 Max ako úctyhodný, oveľa viac prekvapí M1 Ultra, ktorý ide s výkonom až do extrému. Ponúka až 3,8-násobne vyšší výkon CPU ako spomínaný najrýchlejší iMac a dobre si vedie aj v porovnaní s 16-jadrovým Intel Xeon z Mac Pro, ktorý výkonovo prekonáva o 90%. Asi najzaujímavejšie je však porovnanie s 28-jadrovým Xeon procesorom, ktorý je ako najvyššia konfigurácia v Mac Pro. M1 Ultra ho výkonovo prekonáva o 60%. 128-jadrová GPU je výkonnostne 4,5× lepšia ako najrýchlejšie riešenie v súčasnom Intelovom iMacu a prekonáva aj najrýchlejšiu GPU dostupnú pre Mac Pro a to rovno o 80%. Vďaka architektúre jednotnej pamäte môže mať GPU v M1 Ultra k dispozícii 64GB, resp. 128GB videopamäte v závislosti od množstva zvolenej pamäte pri kúpe počítača. Pre porovnanie, súčasná najvýkonnejšia GPU ponúka 48GB vlastnej pamäte.

SSD majú rýchlosť zápisu a čítania až 7,4 GB/s s maximálnou kapacitou 8TB. Mac Studio s M1 Ultra je zároveň jediný počítač na trhu, ktorý dokáže prehrať naraz 18 streamov 8K ProRes 422 videa. V celkovom zhodnotení Apple udáva že Mac Studio s M1 Max je 3,4× výkonnejší ako najvýkonnejší iMac. Ten istý stroj s M1 Ultra je až o 80% výkonnejší ako namaxovaný Mac Pro. Zároveň spoločnosť udáva, že Mac Studio používa o 1000 kWh menej ako nadupané high-end PC.

Spolu s novým Macom Apple predstavila aj nový monitor. Nazvala ho Studio Display a má šasi komplet z hliníka. Má all-screen dizajn bez výrezu a tenké rámiky, podobne ako 24″ iMac s čipom M1. Má uhlopriečku 27″, rozlíšenie 5K, je antireflexný a dá sa priplatiť za verziu s nanotextúrou, podobne ako v prípade Pro Display XDR či 27″ iMacu z 2020. Ponúkané sú tri verzie, základná verzia ktorá umožňuje nakloniť monitor až o 30°, potom drahšia verzia ktorá umožňuje nastaviť aj výšku a tretia s možnosťou namontovať na stenu.

Zaujímavosťou je zabudovaný čip A13 Bionic z iPhonu 11 (Pro), ktorý poháňa webkameru a audio systém. Webkamera má rozlíšenie 12 MPx s ultraširokouhlým rozsahom a podporou Center Stage. Ide o rovnakú prednú kameru, ako má iPad. Obsahuje systém tri mikrofónov a až šesť reproduktorov s podporou priestorového zvuku s Dolby Atmos. Monitor obsahuje tri USB-C porty a jeden Thunderbolt port na pripojenie k Macu jedným káblom, ktorý zároveň dokáže nabíjať MacBook Pro s výkonom 96W, čo stačí na rýchle nabíjanie 14″ MacBooku Pro. K laptopu sa dajú pripojiť tri takéto monitory. Spolu s monitorom pribudla aj čierna verzia Magic Mouse a Magic Trackpadu a taktiež Magic Keyboard s čiernou potlačou kláves. Monitor podporuje 1 miliardu farieb, P3 wide color gamut a má jas 600 nitov. Používa LCD IPS panel a nepodporuje ProMotion.

Základný model Mac Studio s čipom M1 Max, 32GB jednotnej pamäte a 512GB SSD stojí v USA 1999 dolárov, vyššia verzia s M1 Ultra, 64GB jednotnej pamäte a 1TB SSD začína na cene 3999 dolárov. Studio Display začína na cenovke 1599 dolárov s možnosťou si priplatiť za výškovo nastaviteľný stojan a nano-textúrovú úpravu. V USA a vo vybraných krajinách sa novinky dajú objednať už dnes, predaj sa začína 18. marca.

Zdroj