Rusko zakázalo Instagram po Facebooku a Twitteri

Ako sa dalo očakávať vzhľadom k súčasnej situácii, Rusko zakázalo prístup k Instagramu. Týka sa to približne 80 miliónov rusov.

Zákaz prístupu na Instagram na území Ruskej federácie ohlásený ešte minulý týždeň platí od dnes. Podľa Internetovej monitorovacej spoločnosti GlobalCheck je Instagram nedostupný pre väčšinu obyvateľstva. Ide o reakciu na vyhlásenie spoločnosti Meta, ktorá povolila nenávistné a k násiliu vyzývajúce príspevky voči ruským vojakom vo viacerých krajinách. Ruské orgány striktne kontrolujú sociálne platformy v snahe kontrolovať tok informácií ohľadom Ukrajiny a preto nie je žiadnym prekvapením, že v krajine je už zakázaný Facebook a aj Twitter. Šéf Instagramu Adam Mosseri sa vyjadril v tweete, že toto rozhodnutie odtrhne 80 miliónov rusov od seba a od zvyšku sveta, nakoľko približne 80% ruských používateľov Instagramu sleduje kontá od používateľov mimo ich krajiny.

Ruskí influenceri zároveň minulý víkend vyzývali svojich následovníkov, aby ich sledovali na iných platformách alebo použili služby poskytovateľov VPN na obídenie štátneho zákazu. Podľa vyjadrenia ruskej módnej influencerky pre Washington Post, Kariny Nigay, sa táto situácia dá prirovnať k predstave, že ste boli vyhodený z práce a nemáte žiadny príjem, a zároveň máte výdavky na rodinu a svoj tím, a zrazu behom okamihu nemáte úplne nič na zaplatenie svojho tímu. Zároveň sa však neskôr vyjadrila, že pre ruské módne značky môže byť tento zákaz aj prínosný. Instagram taktiež poskytoval aj priestor pre rusov vyjadriť sa proti vojne, vrátane bohatých oligarchov a ich rodín. Sofia Abramovich, dcéra milionára Romana Abramovicha, zdieľala proti-putinovský príspevok na Instagrame, zatiaľ čo ruský bohatý bankár Oleg Tinkov sa vyjadril, že vojna je nepredstaviteľná a neakceptovateľná.

Zdroj

Pridaj komentár