Transatlantická dohoda umožní zdieľať dáta

Nová dohoda umožňuje technologickým gigantom naďalej uchovávať dáta na amerických serveroch.

Transatlantický rámec ochrany osobných údajov tiež poskytuje Európanom možnosť podať sťažnosť na to, čo americké firmy robia s ich údajmi. Takmer tri roky po rozhodnutí súdu z roku 2020, ktoré hrozilo zastavením transatlantického elektronického obchodu, prijala Európska únia plán, ktorý umožní americkým technologickým gigantom naďalej uchovávať údaje o európskych používateľoch na americkej pôde. V rozhodnutí oznámenom v pondelok Európska komisia schválila transatlantický rámec ochrany osobných údajov. Podľa podmienok dohody USA zriadia súd, na ktorý sa Európania budú môcť obrátiť, ak budú mať pocit, že americká technologická platforma porušila ich práva na ochranu osobných údajov.

Joe Biden oznámil vytvorenie súdu na preskúmanie ochrany údajov vo výkonnom nariadení, ktoré podpísal na jeseň minulého roka. Súd môže nariadiť vymazanie údajov používateľov a uložiť iné nápravné opatrenia. Rámec taktiež obmedzuje prístup amerických spravodajských agentúr k údajom európskych používateľov. Transatlantický rámec na ochranu osobných údajov je najnovšou kapitolou v ságe, ktorá trvá už viac ako desať rokov. Len začiatkom tohto roka EÚ uložila spoločnosti Meta rekordnú pokutu vo výške 1,2 miliardy eur po tom, ako zistila, že Facebook svojou praxou presúvania údajov používateľov z EÚ na servery v USA porušuje zákony bloku o ochrane digitálneho súkromia. EÚ tiež nariadila spoločnosti, aby vymazala údaje, ktoré už mala uložené na svojich serveroch v USA, ak do jesene nebude mať legálny spôsob, ako tam tieto informácie uchovávať. Ako uvádza WSJ, pondelková dohoda by mala spoločnosti umožniť vyhnúť sa potrebe vymazať akékoľvek údaje, ale firma môže nakoniec aj tak zaplatiť pokutu.

Aj po uzavretí novej dohody to pre spoločnosti, ktoré sú najviac závislé od cezhraničných tokov údajov, pravdepodobne ešte nebude bezproblémové. Max Schrems, právnik, ktorý úspešne napadol predchádzajúce dohody Safe Harbor a Privacy Shield, ktoré upravovali transatlantické prenosy údajov pred dnešným dňom, povedal denníku, že plánuje napadnúť nový rámec. „Na to, aby to fungovalo, by sme potrebovali zmeny v americkom zákone o dohľade a tie jednoducho nemáme,“ povedal. Európska komisia tvrdí, že je presvedčená, že svoj nový rámec dokáže obhájiť na súde. Je zrejmé, že EÚ sa snaží vyhovieť najmä americkým korporáciám, namiesto toho, aby ich prísne kontrolovala a sankcionovala a dohliadala nato, aby naše osobné údaje neopustili servery a miesta Európy; EK a jej pracovníci robia opak od toho, čo by sa od nej očakávalo. Ako aj celý tento proces s postupom času dopadne neskôr ukáže až čas.

Zdroj

Pridaj komentár