Udržateľná alternatíva ku klimatizácii?

S rastúcou teplotou na našej planéte je potreba chladného životného prostredia čoraz naliehavejšia.

Výskumníci našli lacnú a udržateľnú alternatívu k mechanickému chladeniu chladivami v horúcom a suchom podnebí a spôsob, ako zmierniť nebezpečné vlny horúčav počas výpadkov elektrickej energie. Klimatizácia však významne prispieva ku globálnemu otepľovaniu, pretože zariadenia využívajú silné skleníkové plyny a veľké množstvo energie. Výskumníci sa rozhodli odpovedať na otázku, ako dosiahnuť nový štandard v oblasti pasívneho chladenia vnútri prirodzene klimatizovaných budov v horúcom podnebí, ako je napríklad južná Kalifornia. Skúmali použitie strešných materiálov, ktoré vyžarujú teplo do chladného vesmíru aj pri priamom slnečnom žiarení, a ako ich skombinovať s vetraním riadeným teplotou. Tieto chladné sálavé materiály a nátery sa často používajú na zastavenie prehrievania striech. Výskumníci ich použili aj na zlepšenie odvodu tepla z chladiacich zariadení.

Existuje však nevyužitý potenciál ich plnšieho začlenenia do architektonického dizajnu, aby mohli nielen pasívne odvádzať teplo z interiéru do vonkajšieho priestoru, ale aj riadiť pravidelnú a zdravú výmenu vzduchu. „Zistili sme, že dokážeme udržať teplotu vzduchu o niekoľko stupňov nižšiu ako prevládajúca teplota okolia a ešte o niekoľko stupňov nižšiu ako referenčný ‚zlatý štandard‘ pre pasívne chladenie,“ hovorí Remy Fortin, hlavný autor a doktorand na Fakulte architektúry Petra Guo-hua Fu na McGillovej univerzite. „Podarilo sa nám to bez toho, aby sme obetovali zdravú výmenu vetracieho vzduchu.“ Bola to značná výzva vzhľadom na to, že výmena vzduchu je zdrojom vykurovania, keď je cieľom udržať miestnosť chladnejšiu ako exteriér.

Výskumníci dúfajú, že zistenia sa využijú na pozitívne ovplyvnenie komunít, ktoré trpia nebezpečným klimatickým ohrevom a vlnami horúčav. „Dúfame, že tieto výsledky zaujmú materiálových vedcov, architektov a inžinierov a že naša práca bude inšpiráciou pre komplexnejšie uvažovanie o tom, ako integrovať prelomové objavy v oblasti materiálov na radiačné chladenie s jednoduchými, ale účinnými architektonickými riešeniami,“ hovorí Salmaan Craig, hlavný riešiteľ projektu a odborný asistent na Fakulte architektúry Petra Guo-hua Fu. Výskum sa objavil v časopise Cell Reports Physical Science. Na práci sa podieľali ďalší výskumníci z McGill University, UCLA a Princetonu.

Zdroj

Pridaj komentár