TEST: SanDisk Ultra II 240GB

V prípade, ak je počítač pomalý, nemusí to znamenať automaticky, že je starý a súci na výmenu. Častým problémom používateľov sú staré a pomalé disky, ktoré nemusia v dnešných časoch postačovať. Prinášame test na zaujímavý a cenovo dostupný SSD – SanDisk Ultra II v kapacite 240GB.

Nami testovaný disk sme porovnávali v teste aj s bežným, 1TB diskom, ktorý môžu nájsť používatelia v počítačoch. Ide o 3,5“ model od spoločnosti Western Digital (pod ktorú však spadá aj testovaný model). SSD sú revolúciu v súčasných technológiách ukladania dát. Na ukladanie dát nie je nutný žiadny fyzický pohyb, takže všetky operácie vyžadované na zápis dát prebiehajú oveľa rýchlejšie a výsledkom je úspora času. Celý názov znie Solid State Disk, čo vo voľnom preklade znamená polovodičový disk a aj preto používame správne názov iba SSD a nie SSD disk (keďže „D“ už zahŕňa „disk“ v názve) čo sa však často na verejnosti používa nesprávne.

Výhody SSD sú jasné. V prvom rade ide o vysokú rýchlosť prenosu a čítania dát, čo príde vhod najmä pri operačnom systéme a teda SSD sa používajú najmä na inštaláciu operačného systému a najobľúbenejšie aplikácie. Najmä pri notebookoch je vhodná a žiadaná čo najmenšia spotreba; pričom poteší tiež odolnosť voči vonkajším vplyvom najmä otrasy pri prenášaní počas zapnutého notebooku a podobne.

Vďaka tomu, že SSD neobsahuje žiadne mechanické súčiastky, je štart disku otázkou okamihu. S tým súvisí aj rýchlosť štartu operačného systému z úsporného režimu. Pretože dáta je možné načítať rovnako rýchlo z akéhokoľvek miesta na disku, dochádza tiež k veľmi rýchlemu štartu operačného systému alebo aplikácií uložených na SSD. Väčšina výrobcov dodáva k SSD ich vlastný softvér na jednoduchú údržbu a sledovanie stavu. Ani výrobca testovaného modelu nie je výnimkou, utilitu možno nájsť pod názvom „SanDisk SSD Dashboard“ (link na stiahnutie).

Na test oboch diskov sme použili staršiu zostavu postavenú na platforme AMD APU. Základom zostavy je herná doska od Gigabyte, model G1.Sniper A88X, pričom v čase zostavovania počítača išlo o najlepšiu dosku na platforme FM2+. Ďalej je tu tiež použitý procesor AMD A8-7670K, ktorý je pretaktovaný na 4,1 GHz, 16GB operačná pamäť v kombinácii 4x4GB a grafika ASUS Strix GTX 970 so 4GB VRAM.

Pridaj komentár