Nové spoločné úsilie o urýchlenie prijatia otvorenej architektúry RISC-V.
Podpora RISC-V naberá na sile. Otvorená štandardná architektúra inštrukčnej sady (ISA) odvodená od RISC chce konkurovať ARM a ďalším veľkým štandardom ISA na trhu a čoskoro by na to mohla mať peniaze. Päť veľkých hráčov na trhu s čipmi vytvorilo novú alianciu na podporu architektúry RISC-V, ktorej cieľom je presadiť túto technológiu bez licenčných poplatkov ako životaschopnú (a lacnú) voľbu pre vývoj hardvéru novej generácie. Nová spoločnosť bude založená v Nemecku a jej poslaním bude urobiť z RISC-V riadnu špičkovú technológiu pre nové zariadenia a mikročipy. Aliancia získa finančné prostriedky a know-how od Bosch GmbH, Infineon Technologies AG, Nordic Semiconductor, NXP Semiconductors a Qualcomm Technologies. Nová firma bude fungovať ako „jednotný zdroj“ referenčných návrhov nových čipov, ktoré bude môcť využívať celý priemysel. Qualcomm uvádza, že počiatočné aplikácie sa zamerajú na automobilové riešenia, pričom sa už plánuje „prípadná“ expanzia v oblasti mobilných zariadení a internetu vecí.
Podrobné informácie o novom podniku sú zatiaľ nejasné, pravdepodobne preto, že firma musí najprv získať príslušné regulačné povolenia v „rôznych jurisdikciách“. Ako potvrdil Infineon, aliancia nebude vyrábať žiadny skutočný čip, ale mohla by fungovať skôr ako poradenský subjekt. Spoločnosť bude vyrábať nové návrhy čipov založené na ISA RISC-V, čím poskytne organizáciám tretích strán možnosť prijať ich ako nový priemyselný štandard. Qualcomm uvádza, že ďalšie prijatie technológie môže podporiť rozmanitosť v elektronickom priemysle, čím sa znížia prekážky vstupu menších spoločností a začínajúcich podnikov. Medzitým by už zavedené korporácie mohli využívať zvýšenú škálovateľnosť. Výrobca tiež vyzýva priemyselné združenia, vedúcich predstaviteľov a vlády, aby sa pripojili k tomuto úsiliu a zvýšili odolnosť polovodičového ekosystému.
Zapojenie Qualcommu do novej aliancie RISC-V je obzvlášť pozoruhodné, keďže korporácia so sídlom v San Diegu je jedným z najväčších výrobcov mobilných čipov založených na architektúre ARM. Firma je v právnom spore s britským výrobcom čipov v súvislosti s licenčnými otázkami a v budúcnosti by mohol uprednostniť architektúru RISC-V pred architektúrou ARM pre svoje nové čipy Snapdragon SoC. Podľa vyhlásenia, ktoré poskytol Ziad Asghar, SVP produktového manažmentu spoločnosti, otvorený súbor inštrukcií zvýši inovácie a má potenciál „zmeniť priemysel“.