Európska únia investuje do testovania AI

Európa investuje 240 miliónov dolárov do testovania systémov umelej inteligencie pred ich uvedením na trh.

Napriek dlhodobým problémom sa náš kontinent s roztrieštenosťou a nesúrodými krajinami, ktoré odmietajú potenciálne riešenia spoločných problémov, snaží dostať na vrchol pretekov v oblasti umelej inteligencie pomocou prísnejších predpisov a bezpečnostných opatrení. Brusel teraz pracuje na vytvorení spoločnej testovacej platformy na „certifikáciu“ systémov AI predtým (napríklad ako je ChatGPT), ako budú ponúkané občanom EÚ. Pokiaľ ide o súkromie a UI, Európa vyvinula pomerne odlišný prístup v porovnaní s USA a ďalšími veľkými krajinami, ktoré súperia o technologickú nadvládu. Európska únia si chce byť istá, že nové aplikácie AI nepoškodia práva občanov ani základné hospodárske oblasti, preto Európska komisia spúšťa nový testovací program vytvorený na základe koncepcie tzv. testovacích a experimentálnych zariadení (TEF).

Komisia spolu s členskými štátmi a 128 partnermi z oblasti výskumu, priemyslu a verejných organizácií práve oznámila investíciu vo výške 220 miliónov eur na vývoj štyroch rôznych TEF, ktoré v roku 2024 poskytnú svoje plné testovacie kapacity. Podľa Európskej komisie sú TEF navrhnuté tak, aby podporovali vývojárov umelej inteligencie pri „uvádzaní dôveryhodnej umelej inteligencie na trh“ efektívnejším spôsobom a zároveň uľahčili spoločnostiam zaoberajúcim sa umelou inteligenciou vývoj, nasadenie a predaj ich chatbotov a služieb založených na algoritmoch. TEF sú stále zariadenia v Európskej únii, kde sa môžu „komplexné digitálne technológie“ testovať v reálnom prostredí, a to pomocou fyzických aj simulačných prototypov. V laboratóriách TEF sa budú môcť testovať roboty a umelá inteligencia, sieťové protokoly a spracovanie údajov, riadenie a ďalšie.

Bruselské orgány tvrdia, že každé zariadenie TEF bude poskytovať rôzne testovacie kapacity pre jedno odvetvie hospodárstva EÚ. „CitCom.ai TEF“ má pomôcť pri vývoji inteligentných technológií pre inteligentné mestá a komunity, energetiku, dopravu a konektivitu. Dúfame, že laboratórium urýchli „vývoj dôveryhodnej umelej inteligencie v Európe“ tým, že poskytne spoločnostiam možnosť vyskúšať si svoje algoritmy v reálnych podmienkach. Laboratórium „TEF-Health“ sa zatiaľ bude zaoberať aplikáciami AI založenými na zdravotníctve, od strojového učenia v lekárskom zobrazovaní až po komplexné simulácie mozgu, roboty na intervenciu a rehabilitáciu a ďalšie. Cieľom „AI-Matters TEF“ je „zvýšiť odolnosť a flexibilitu“ európskeho výrobného sektora pomocou robotiky a autonómnych systémov.

A napokon, „agrifood TEF“ bude skúmať aplikácie založené na AI pre poľnohospodársku výrobu, ako sú robotické traktory, algoritmy na optimalizáciu plodín a ďalšie. Štyri zariadenia TEF budú podľa Bruselu „plne otvorené“ od januára 2024, pričom niektoré obmedzené služby budú k dispozícii v júli 2023. Valentina Ivanová, koordinátorka projektu AI-Matters TEF pre výrobu, uviedla, že „poskytovatelia riešení založených na umelej inteligencii“, ktorí majú záujem podnikať v Európe, majú teraz možnosť otestovať svoje produkty v reálnom prostredí a posúdiť, či spĺňajú potreby zákazníkov.

Zdroj

Pridaj komentár