Smart prsteň od Samsungu bude vyžadovať predplatné

Novinka bola prvýkrát oficiálne predstavená na tohtoročnom januárovom Unpacked evente.

Smart prsteň má byť rozšírenie pre (aspoň zo začiatku) Galaxy smartfóny a hodinky od tej istej spoločnosti. Ponúka viac zdravotných funkcií, ako je meranie srdcového tepu, frekvenciu dýchania, snímanie pohybov počas spánku.

K dispozícii je taktiež aj nie celkom bežnú funkcia na detegovanie spánkového apnoe, čo je potencionálne nebezpečná diagnóza spôsobujúca zastavenie dýchania počas spánku, v tom lepšom prípade na pár sekúnd. Taktiež umožňuje sledovanie rozličných aktivít, či už športových, alebo bežný pohyb počas dňa.

Na základe údajov ako denné aktivity, spánok, frekvencia srdcového tepu počas nečinnosti a variability srdcového tepu vie určiť tzv. skóre vitality. Výrobca uvádza, že bude, podľa amerických jednotiek, dostupný vo veľkostiach 5 až 13 s označením od S do XL vo vnútri prsteňa, a bude dostupný v troch farbách: keramická čierna, platinová strieborá a zlatá.

Čím sa však spoločnosť „nepochválila“ je cena zariadenia. Podľa uniknutých informácií pre USA bude jej výška stanovená v rozmedzí 300 USD až 350 USD. A k tomu všetkému tu bude predplatné, podobne ako v prípade Oura Ring. Nie je však jasné, či bude priamo nutné, alebo sa bude priplácať za rozličné prídavné funkcie.

Nie je známa ani cena za predplatné, známe sú však informácie že v budúcnosti bude možný príplatkový Samsung Health s cenovkou pod 10 dolárov za mesiac. Časť súčasnej wearables konkurencie tiež ponúka predplatné, v prípade Fitbit Premium je to 10 USD mesačne alebo 80 USD ročne. Oura Ring vyžaduje 6 USD mesačne alebo 70 USD ročne. Ceny sú bez dane.

V Európe stojí predplatné 6 eur mesačne, alebo ročne 70 eur, tentokrát už s daňou. Cena Oura Ring na oficiálnom webe pre Európu sa začína na sume 329 eur a môže sa vyšplhať až na 599 eur, v závislosti od štýlu a farebného prevedenia.

Po trojročnom používaní najlacnejšej verzii prsteňa s predplatným pri ročnej platbe sa teda cena vyšplhá až na sumu 539 eur bez pár centov, čo presahuje cenu štandardných 41 mm Apple Watch Series 9 s ich cenou 449 eur.

Bude zaujímavé sledovať, akou cestou sa vydá Samsung, ak však cenovku predplatného a samotného prsteňa nastaví príliš vysoko, môže kľudne presiahnuť cenu konkurenčných hodiniek ktoré poskytnú oveľa viac funkcií ako prsteň bez displeja, a jedinou výhodou v praxi ostane výdrž na batériu.

1, 2