Najviac dopravných nehôd majú majitelia áut Tesla

Štúdia ukázala, že BMW majú najviac prípadov jazdy pod vplyvom alkoholu.

Podľa nového výskumu je pravdepodobnosť, že sa stanete účastníkom dopravnej nehody, ak jazdíte na vozidle Tesla, štatisticky vyššia ako u vodičov akejkoľvek inej značky automobilov. V štúdii, ktorá analyzovala 30 značiek automobilov, sa zistilo, že vodiči Tesly mali 23,54 nehody na tisíc vodičov. Neboli však „najhorší“ z celej skupiny.

Štúdia LendingTree, založená na desiatkach miliónov poistných ponúk v období od novembra 2022 do novembra 2023, umiestnila vodičov Tesly na vrchol rebríčka najnáchylnejších na nehody. Len tri značky mali viac ako 20 nehôd na 1000 vodičov: Tesla (23,54), Ram (22,76) a Subaru (20,90). Zatiaľ čo vodiči Tesly boli účastníkmi najväčšieho počtu nehôd, Ram mal celkovo najhorších vodičov.

Tí sa podieľali na 32,9 nehodách (nehody, jazdy pod vplyvom alkoholu, prekročenie rýchlosti a pokuty) na 1000 vodičov, pred Teslou (31,13) a Subaru (30,09). Vodiči Ramu boli najhorší v 23 štátoch, pričom v Massachusetts bol zaznamenaný najvyšší počet incidentov (64,44) na 1000 vodičov. Vodiči Tesly mali najviac incidentov v 11 štátoch: Delaware, Indiana, Kentucky, Mississippi, Nevada, New Hampshire, Pensylvánia, Južná Dakota, Tennessee, Západná Virgínia a Wisconsin.

Na opačnom konci tabuľky sa ocitli Mercury s najlepšími vodičmi, ktorá v celoštátnom meradle zaznamenala 15,82 incidentu na 1000 vodičov. Za ním nasledoval Pontiac (16,24) a Saturn (16,84). Ďalším zistením štúdie je, že najvyšší počet prípadov jazdy pod vplyvom alkoholu majú vodiči BMW: Na 1000 vodičov pripadá 3,13 prípadov jazdy pod vplyvom.

To je takmer dvakrát viac ako v prípade vozidla Ram na druhom mieste (1,72). Medzitým vodiči Mitsubishi (0,89), Volvo (0,92) a vodiči vozidiel Mercury a Kia (obaja 0,93) mali najnižšiu mieru riadenia pod vplyvom alkoholu. Iba deväť z 30 analyzovaných značiek malo medzi svojimi vodičmi mieru jazdy pod vplyvom alkoholu nižšiu ako 1,00.

Štúdia nezahŕňa prenájmy ani neskúma príčiny dopravných nehôd. „Je ťažké priblížiť, prečo môžu mať niektoré značky vyššiu mieru nehodovosti ako iné. Existujú však náznaky, že určité typy vozidiel priťahujú rizikovejších vodičov ako iné,“ uvádza sa v štúdii. Bolo by zaujímavé zistiť, aké percento nehôd vozidiel Tesla sa týkalo systému Autopilot, ktorý vyvíja výrobca.

Začiatkom tohto mesiaca Tesla a Národný úrad pre bezpečnosť cestnej premávky (NHTSA) oznámili stiahnutie všetkých vozidiel, ktoré spoločnosť predala v USA, čo sa týka dvoch miliónov automobilov. Od majiteľov nevyžaduje, aby svoje vozidlá odviezli do servisu, pretože používatelia dostanú aktualizáciu cez internet, ktorá problém odstráni.

Zdroj