Francúzsko bude sledovať ľudí cez ich smartfóny!

Francúzsko umožní polícii špehovať obyvateľov prostredníctvom ich vlastných telefónov.

Takýto návrh zákona o reforme justície odsúhlasili francúzski zákonodarcovia. V pasážach obsahuje ustanovenie udeľujúce polícii právomoc zisťovať geografickú polohu podozrivých osôb prostredníctvom telefónov a iných zariadení. Francúzska polícia by mala mať možnosť špehovať podozrivé osoby tak, že na diaľku aktivuje kameru, mikrofón a GPS ich telefónov a iných zariadení, zhodli sa zákonodarcovia v stredu 5. júla neskoro večer.

Ustanovenie o špehovaní, ktoré je súčasťou širšieho návrhu zákona o reforme justície, napadla ľavica aj ochrancovia práv ako autoritársku chartu špehovania, hoci minister spravodlivosti Éric Dupond-Moretti trvá na tom, že by sa týkalo len „desiatok prípadov ročne“. Opatrenie by sa vzťahovalo na notebooky, autá a iné pripojené predmety, ako aj na telefóny a umožnilo by geolokalizáciu osôb podozrivých z trestných činov, za ktoré hrozí najmenej päť rokov odňatia slobody.

Zariadenia by sa mohli aktivovať aj na diaľku, aby zaznamenávali zvuk a obraz osôb podozrivých z teroristických trestných činov, ako aj z trestnej činnosti a organizovaného zločinu. Ustanovenia „vyvolávajú vážne obavy z porušovania základných slobôd“, napísala v májovom vyhlásení skupina pre digitálne práva La Quadrature du Net.

Citovala „právo na bezpečnosť, právo na súkromný život a súkromnú korešpondenciu“ a „právo slobodne prichádzať a odchádzať“, pričom návrh označila za súčasť „skĺznutia k tvrdej bezpečnostnej ruke“. Počas stredajšej rozpravy poslanci z tábora prezidenta Emmanuela Macrona vložili pozmeňujúci návrh, ktorý obmedzuje používanie diaľkového sledovania na „prípady, keď je to odôvodnené povahou a závažnosťou trestného činu“ a „na prísne primerané obdobie“.

Každé použitie tohto ustanovenia musí schváliť sudca, pričom celkové trvanie sledovania nesmie presiahnuť šesť mesiacov. Citlivé profesie vrátane lekárov, novinárov, právnikov, sudcov a poslancov by neboli legitímnym cieľom. „Sme ďaleko od totality z roku 1984“, románu Georgea Orwella o spoločnosti pod úplným dohľadom, povedal Dupond-Moretti. Dodal, že „zákon zachráni životy ľudí“.

Zdroj

Pridaj komentár