Microsoft predstavil Surface Laptopy so Snapdragonom X

Sú súčasťou novej značky „Copilot+ PC“ a cena v USA začína na 1000 dolároch.

V súčasnosti je lídrom v oblasti desktopov, laptopov a tabletov s ARM čipom Apple, a Microsoft sa to snaží v spolupráci s Qualcommom zmeniť. Redmontská firma práve predstavila nové notebooky Surface Laptop s čipmi Snapdragon X. Jeden menší s uhlopriečkou 13,8“ a druhý väčší s uhlopriečkou rovných 15“. Aj napriek tomu, že sú tenké a ľahké, ponúkajú solídny výkon a dlhú výdrž na batériu, ponúkajú vysoký výkon pre funkcie založené na umelej inteligencii.

Microsoft takéto zariadenia označuje značkou Copilot+ PC, a minimom pre získanie takéhoto označenia sú aspoň výkon NPU 40 TOPS a 16GB RAM. Vďaka takémuto výkonu pre AI môžu mnohé úlohy bežať lokálne bez nutnosti spracovania v cloude, čo je dobré pre odozvu, ochranu súkromia a taktiež odpadá nutnosť internetového pripojenia.

Okrem vlastného riešenia Microsoft uzavrel partnerstvá so značkami Samsung, Acer, ASUS, Dell, HP a Lenovo, a zariadenia partnerov bežia rovnako na čipe od Qualcommu. Základný model Surface Laptop s cenovkou 1000 USD a uhlopriečkou 13,8“ má menej výkonný čip Snapdragon X Plus, ktorý sa dá za príplatok 400 USD vylepšiť na verziu X Elite. Treba zároveň dodať, že okrem čipu samotného sa vylepší aj úložisko z 256GB na 512GB, nakoľko variant X Elite začína práve s úložiskom 512GB.

Obe uhlopriečky laptopov majú pomer strán 3:2 s 201 DPI a sú dotykové. Ich variabilná obnovovacia frekvencia dosahuje až 120 Hz a displej je chránený Gorilla Glass 5. Menší 13,8“ model váži 1,34 kg, je hrubý 16,5 mm a má batériu s kapacitou 54 Wh, ktorá sľubuje výdrž až 20 hodín. Väčší 15“ model má hmotnosť 1,66 kg a je o niečo hrubší, má 18,3 mm a väčšiu 66 Wh batériu s výdržou 22 hodín.

Rýchlosť nabíjania u oboch modelov je rýchla, s výkonom 39W, resp. 65W. Majú 2 USB Type-C porty s podporou rozhrania USB 4 a DisplayPort 2.1. Majú taktiež jeden USB-A port s rozhraním USB 3.1, 3,5 mm audio jack a microSD slot a zaujímavý je aj port Surface Connect pre pripojenie k dockovacej stanici. Podporujú najnovšie štandardy bezdrôtovej komunikácie, Wi-Fi 7 a Bluetooth 5.4. Zabudované Omnisonic reproduktory podporujú Dolby Atmos.

Väčší 15“ model je dostupný len s prémiovým Snapdragon X Elite čipom. Kapacita pamäte začína na 16GB s možnosťou príplatku na 32GB. Existuje síce aj možnosť 64GB RAM, ale tá je momentálne dostupná len v predpredaji a len, aspoň zatiaľ, v niektorých regiónoch. Úložisko sa dá nakonfigurovať v rozpätí od 256GB, resp. 512GB v prípade X Elite, až do 1TB, pričom SSD je vymeniteľné.

Laptopy sú z 67% vyrobené s recyklovaných materiálov, vrátane 100% recyklovaného anodizovaného hliníka. Menší model je dostupný v štyroch farbách (Sapphire, Dune, Black, Platinum), väčší ponúka len dve farby (Black, Platinum). Microsoft Surface Laptopy majú dedikované tlačidlo pre funkciu Copilot. Medzi prezentované funkcie patria napríklad časová os Recall, ktorá slúži na lepšie zapamätanie si ktorý dokument, webstránku, aplikáciu, alebo iný obsah môžete potrebovať.

Ďalšia funkcia sa volá Cocreator, ktorá na základe náčrtu a textového popisu vytvorí obrázok, bez použitia cloudu. Prípadne pomocou aplikácie Restyle Image transformovať už existujúci obrázok do jedného z mnohých umeleckých štýlov. Výkon NPU samozrejme využijú aj aplikácie tretích strán, ako Adobe Photoshop, DaVinci Resolve Studio, CapCut, Cephable, LiquidText, djay Pro a mnohé iné.

Cena menšieho základného Surface Laptopu so 16GB RAM a 256GB úložiskom s čipom Snapdragon X Plus je v USA 1000 USD, a spolu s väčším displejom, výkonnejším variantom čipu, 64GB RAM a 1TB úložiskom sa cena vyšplhá až na 2500 amerických dolárov. Keďže ide o trh USA, ceny sú samozrejme bez dane.

Zdroj