Testovanie dvojice externých diskov prinieslo zaujímavé zistenia, ktoré by mohli byť užitočné pre širokú škálu používateľov.
V dnešnom teste sme sa zamerali na porovnanie externého SSD a externého pevného disku HDD. Každý z týchto diskov má svoje špecifické vlastnosti, ktoré ich robia vhodnými pre rôzne použitia. Začnime s externým SSD. Tento disk nás zaujal svojím dizajnom, ktorý kombinuje čierny plast s hliníkom striebornej farby. Vzhľad je moderný a elegantný, čo ocení nejeden používateľ.
Okrem toho, malé rozmery a nízka hmotnosť disku sú veľkou výhodou, najmä pre tých, ktorí potrebujú prenosné riešenie. Avšak, hliníkový povrch je náchylný na škrabance a ľahko sa zašpiní od odtlačkov prstov, čo môže byť pre niektorých používateľov nevýhodou. Napriek tomu, ide o kozmetickú drobnosť, ktorá väčšinu používateľov trápiť nemusí.
Konektivita externého SSD je zabezpečená pomocou USB-C, čo je dnes už takmer štandardom. USB-C sa stáva čoraz bežnejším, hoci zo začiatku ním disponovali len prémiové zariadenia. Ak však máte staršie zariadenie, ktoré USB-C nemá, nemusíte sa obávať. Výrobca totiž v balení dodáva šikovnú zacvakávaciu redukciu na klasický USB 3.1, čo umožňuje pripojenie aj k starším zariadeniam.
Výrobca deklaruje, že externý SSD dosahuje prenosové rýchlosti na úrovni 515 MB/s pri čítaní aj zápise. Naše reálne testy ukázali hodnoty 474 MB/s pri čítaní a 467 MB/s pri zápise. Tieto výsledky sú veľmi blízke tvrdeniam výrobcu, s odchýlkou len 7,97%, čo je v rámci očakávaní. Externý SSD sme používali dlhodobo a musíme povedať, že myšlienka rýchleho externého disku je veľmi atraktívna.
Používateľ nemusí na nič čakať, zápis aj čítanie súborov je okamžitý, čo je ideálne pre fotografov, multimediálnych nadšencov alebo pre potreby Windows-To-Go. Na druhej strane, ak je vaša zbierka multimédií väčšia, môže nastať problém s kapacitou. Nami testovaný variant mal kapacitu 256GB, čo môže byť pre niektorých používateľov obmedzujúce.
Multimediálni fanúšikovia vedia, že kapacita je kľúčová, najmä pri filmoch a seriáloch vo Full HD alebo HD kvalite. Pre potreby ukladať väčšie dáta je vhodný externý pevný disk typu HDD, ktorý ponúka väčšiu kapacitu za priaznivejšiu cenu. V našom teste sme sa zamerali na externý HDD s kapacitou 2TB. Tento disk je klasický mechanický disk s formátom 2,5“, ktorý nepotrebuje externé napájanie a vystačí si s pripojeným USB káblom do počítača.
Pripája sa cez USB 3.0 konektor, čo je stále bežný štandard. Prenosové rýchlosti nás prekvapili, pohybovali sa na úrovni 117 MB/s pri čítaní aj zápise. Tieto rýchlosti sú porovnateľné s väčšinou klasických interných SATA III HDD, hoci disk WD Blue 1TB dosahuje lepšie výsledky. Výrobca ponúka externý HDD v rôznych kapacitách a farebných variantoch, od čiernej, bielej, cez žltú, červenú, oranžovú až po modrú. Každý si môže vybrať podľa svojho vkusu.
Kapacity sa pohybujú od 1TB po 4TB, čo je ideálne pre fanúšikov multimédií, ktorí hľadajú úložný priestor na svoje dáta, alebo pre používateľov, ktorí potrebujú rozšíriť kapacitu na zálohy. Zálohovanie je v dnešnom svete nevyhnutné a nemožno ho podceňovať. Na testovanie oboch diskov sme použili novo postavenú počítačovú zostavu na platforme AMD Ryzen.
Základom zostavy je herná doska od MSI, model B350 Tomahawk, ktorá bola v čase zostavovania rozumnou voľbou. Použili sme šesťjadrový procesor AMD Ryzen 5 1500X, taktovaný na 3,7 GHz na každé jadro, 16GB RAM Corsair a grafiku Gigabyte GTX 1060 G1 Gaming 6GB. Táto zostava poskytla dostatočný výkon na dôkladné testovanie oboch diskov.
V závere môžeme konštatovať, že výber medzi externým SSD a HDD závisí od konkrétnych potrieb používateľa. SSD ponúka vysoké rýchlosti a kompaktný dizajn, zatiaľ čo HDD poskytuje väčšiu kapacitu za nižšiu cenu. Každý z týchto diskov má svoje miesto na trhu a môže byť ideálnym riešením pre rôzne scenáre použitia.