Intel v strate 7 miliárd, rok 2024 má byť ešte horší!

Intel tvrdí, že chyby z minulosti prispeli k tomu, že jej divízia vlani stratila 7 miliárd dolárov.

Očakáva sa, že v roku 2024 bude toto číslo ešte vyššie. V roku 2023 sa medziročne znížili aj tržby, a to o 31% z 27,49 miliardy USD na 18,9 miliardy USD. Generálny riaditeľ Pat Gelsinger upozornil investorov, že to najhoršie ešte len príde. Očakáva, že najhorší rok straty bude mať divízia výroby čipov v roku 2024, a dodal, že na prevádzkovej báze sa dostane do vyrovnaného hospodárenia až okolo roku 2027.

Gelsinger čiastočne obvinil z týchto strát minulé chyby spoločnosti v tejto oblasti. Jednou z nich bolo rozhodnutie spred roka nepoužívať stroje ASML na extrémne ultrafialové žiarenie (EUV). Hoci môžu stáť viac ako 150 miliónov dolárov, sú nákladovo efektívnejšie ako predchádzajúce zariadenia na výrobu čipov. Firma neskôr od svojho rozhodnutia ustúpila a investovala do strojov EUV.

Gelsinger dodal, že tieto chyby prinútili spoločnosť zadať 30% výroby všetkých svojich waferov iným firmám vrátane súčasného konkurenta vo výrobe čipov: TSMC. Šéf Team Blue uviedol, že cieľom spoločnosti Intel je znížiť tento podiel na 20%. Kľúčom k zarábaniu peňazí je pre Intel prilákať viac zákazníkov do svojich tovární. Microsoft nedávno uzavrel s Intelom dohodu o výrobe vlastných čipov IFS v hodnote 15 miliárd USD, čo sú dobré správy.

Minulý mesiac bolo oznámené, že Intel sa stane najväčším príjemcom doterajšieho zákona o CHIPS. Biely dom uviedol, že im bude poskytnutých 8,5 miliardy dolárov v priamom financovaní spolu s 11 miliardami dolárov v podobe nízkoúročených pôžičiek a 25% investičnej daňovej úľavy na kapitálové investície vo výške až 100 miliárd dolárov, čo je suma, ktorú IFS plánuje v najbližších rokoch vynaložiť na výstavbu nových závodov na výrobu čipov v USA a na zlepšenie svojich súčasných zariadení.

Zdroj