Google vydáva prvý náhľad Android 13 pre vývojárov

Google dnes priniesol vývojárom aplikácií pre Android predčasný darček v podobe prvého vývojárskeho náhľadu systému Android 13.

Je dôležité poznamenať, že ide len o „prvý pohľad“ na pripravovaný operačný systém a je určený len pre vývojárov. Prvé beta zostavenie, ktoré bude pripravené pre širokú verejnosť, by malo prísť v apríli, zatiaľ čo konečné vydanie Androidu 13 je plánované niekedy po júli. Ak si prejdeme celú časovú os, ktorú Google zverejnil, mali by sme očakávať druhý náhľad pre vývojárov budúci mesiac, potom beta verziu v apríli a jednu v máji, potom dve zostavy s označením „Platform Stability“ (kandidáti na vydanie, ako by ich nazvali iné spoločnosti) v júni a júli. Teraz sa pozrime na to, čo je nové. S obnoveným dôrazom na súkromie a bezpečnosť v jadre prináša Android 13 nový systémový výber fotografií ako štandardný a optimalizovaný spôsob bezpečného zdieľania miestnych a cloudových obrázkov.

Rozširuje to, čo sa robí s dokumentmi: umožňuje zdieľať súbory bez toho, aby aplikácia potrebovala povolenie na zobrazenie všetkých médií v zariadení aj na vyberanie fotografií a videí. To by sa malo nakoniec dostať „k väčšiemu počtu používateľov Androidu“ prostredníctvom aktualizácií Google Play pre všetky zariadenia so systémom Android 11 a vyšším (okrem Android Go). Keď už hovoríme o aktualizáciách Google Play, tie sa budú týkať „väčšieho množstva Androidu“, pričom do tohto mechanizmu aktualizácií budú pridané nové moduly. Ďalej budú aplikácie schopné objavovať blízke zariadenia a pripájať sa k nim prostredníctvom Wi-Fi bez toho, aby potrebovali povolenie na určenie polohy. Proces pridávania vlastných dlaždíc do rýchlych nastavení sa zjednoduší pomocou nového rozhrania API, ako aj nového systémového dialógu, ktorý umožní pridať dlaždicu z aplikácie.

Material You dynamicky upravujúci farby sa v systéme Android 13 rozširuje na všetky ikony aplikácií, nie len na ikony Google. Vývojári samozrejme budú musieť poskytnúť kompatibilné ikony pre svoje aplikácie, aby to fungovalo. Tieto vlastné ikony budú najprv k dispozícii na zariadeniach Pixel, ale spoločnosť sľubuje, že bude spolupracovať so svojimi partnermi z radov výrobcov zariadení, aby sa dostali na viac telefónov. V systéme Android 13 získate aj predvoľbu jazyka pre jednotlivé aplikácie, čo by malo vyhovovať používateľom viacerých jazykov. Ak ste vývojár a máte záujem otestovať toto zostavenie Androidu 13, môžete flashnúť obraz systému do telefónov Pixel 6 Pro, Pixel 6, Pixel 5a 5G, Pixel 5, Pixel 4a 5G, Pixel 4a, Pixel 4 XL alebo Pixel 4. Zostava je označená ako TPP1.220114.001.

Zdroj

Pridaj komentár