Facebook odstránil tisíce účtov. Prečo?

Meta odstránila viac ako 7500 účtov na Facebooku spojených s čínskou ovplyvňovaciou kampaňou.

Tisíce účtov na Facebooku a množstvo účtov na Instagrame odstránila materská spoločnosť Meta v snahe narušiť čínsku vplyvovú kampaň, ktorá vytvorila sieť na šírenie pozitívnych komentárov o čínskych orgánoch činných v trestnom konaní a rôznych informácií o korone. Vyplýva to z utorkovej správy spoločnosti. Celkovo bolo odstránených 7704 účtov, 954 stránok a 15 skupín na Facebooku a 15 účtov na Instagrame spojených s kampaňou na ovplyvňovanie, ktorá bola zameraná na USA, Taiwan, Spojené kráľovstvo a ďalšie krajiny, informovala v utorok platforma. Sieť, ktorú Meta ju označuje ako „Spamouflage“ bola prvýkrát identifikovaná v roku 2019 a údajne pochádzala z prostredia čínskych orgánov činných v trestnom konaní, hoci sa za posledné štyri roky rozšírila, keď spoločnosť identifikovala ďalšie účty.

Podľa vývojára sa na kampani podieľali aj stovky účtov na iných platformách (okrem iného aj na TikTok, Twitteri, LiveJournal a Blogspot), ktoré zverejňovali pozitívne komentáre o čínskej provincii Sin-ťiang (kde čínska vláda zadržiava ujgurské obyvateľstvo) a kritiku USA, západnej zahraničnej politiky a kritikov čínskej vlády vrátane novinárov a výskumníkov. Sieť sa tiež pokúšala šíriť „nepravdivé tvrdenia“, že Covid-19 pochádza z USA, a obsahovala 66-stranový „výskumný dokument“, ktorý bol podľa Mety „pozoruhodný svojimi chybami“. Stránky na Facebooku nazbierali približne 560,000 sledovateľov, hoci firma uviedla, že išlo pravdepodobne o spamové účty zakúpené z Vietnamu, Bangladéša alebo Brazílie. Ben Nimmo, vedúci globálneho spravodajstva o hrozbách pre agentúru Reuters uviedol, že kampaň bola „veľká a hlučná“ a „snažila sa dostať za hranice vlastnej falošnej ozveny“.

Nimmo povedal pre denník New York Times: „Ide o najväčšie jednorazové zničenie jednej siete, aké sme kedy vykonali. Keď to spojíte so všetkými aktivitami, ktoré sme zlikvidovali na internete, dospeli sme k záveru, že ide o najväčšiu tajnú kampaň, o ktorej dnes vieme.“ Čínska vplyvová kampaň je podľa spoločnosti siedmou, ktorú odstránila za posledných šesť rokov, vrátane štyroch za posledný rok. Meta minulý rok uviedla, že odhalila čínsku kampaň zameranú na zasahovanie do politiky USA pred voľbami v polovici volebného obdobia vrátane príspevkov z falošných účtov vydávajúcich sa za konzervatívnych Američanov, ktoré propagovali práva na zbrane a odpor voči právam na potrat. Platforma uviedla, že čínske kampane na ovplyvňovanie sa zvyčajne spoliehajú na „spamové“ účty, ktoré majú tendenciu uverejňovať rovnaké komentáre prostredníctvom viacerých účtov na viacerých platformách.

Sieť „Spamouflage“ prvýkrát identifikovali Nimmo, ďalší zamestnanci Meta a firma Graphika, ktorá sa zaoberá výskumom sociálnych médií, v roku 2019. Správa Nimmo a Graphika naznačovala, že sieť používala unesené alebo falošné účty na YouTube, Twitteri a Facebooku na podporu čínskej vlády a diskreditáciu jej kritikov počas prebiehajúcich protestov v Hongkongu. Hoci sieť bola „aktívna a plodná“, správa naznačuje, že jej vplyv bol „v konečnom dôsledku nízky“. Čínski predstavitelia boli v minulosti obvinení z vedenia dezinformačných kampaní v sociálnych médiách, ktoré boli zamerané na kanadských politikov.

Zdroj