Čo treba vedieť o ransomware WannaCry?

WannaCry/Wcry je relatívne nová rodina ransomvéru, ktorá sa objavila koncom apríla tohto roka. Doteraz sa šírila prostredníctvom URL adries programu Dropbox, posielaných e-mailom. Jej nové varianty sa však dnes šíria prostredníctvom nedávno objavenej zraniteľnosti Windows Server Message Block (SMB). Výsledkom je jeden z najvážnejších útokov ransomvéru na používateľov po celom svete.

Ransomvér žiada výkupné vo výške 300 dolárov v mene Bitcoin, čo je menej, ako pri skorších útokoch. Doteraz bolo zasiahnutých približne 70 krajín na celom svete, najviac útokov bolo zaznamenaných v Európe, konkrétne vo Veľkej Británii. Podľa výskumov Trend Micro sú najpoužívanejšími variantmi pri útokoch RANSOM_WANA.A a RANSOM_WCRY.I. Trend Micro skúma ransomvér WannaCry už od jeho objavenia v apríli a prináša niekoľko základných informácií a odporúčaní, ktoré môžu pomôcť ochrániť používateľov pred touto najnovšou hrozbou.

 1. Prečo sa WannaCry rozšíril tak rýchlo?
  – Na základe analýzy bolo zistené, že malvér hľadá otvorený port 445 v lokálnej sieti a na internete a využíva zraniteľnosť na umiestnenie a spustenie kópie seba samého.
 2. Je moja organizácia ohrozená/zasiahnutá?
  – Skontrolujte svoj systém s pomocou bezplatného Trend Micro nástroja TU.
 3. Čo je potrebné urobiť?
  – Všetky aktuálne odporúčania pre správcov sietí/administrátorov vychádzajú z nasledujúcich troch scenárov:

  1. zariadenia sú v režime stand-by (sleep mode)
  2. zariadenia sa pripravujú na „prebudenie“
  3. škodlivé súbory sa už nachádzajú v systéme

Pridaj komentár