Čo sa práve stalo? Čína zaviedla nové usmernenia, na základe ktorých postupne vyradí americké procesory a softvér zo svojich vládnych počítačov a serverov.
Pravidlá znamenajú, že procesory od spoločností Intel a AMD spolu so systémom Microsoft Windows a databázovým softvérom zahraničnej výroby budú nahradené domácimi alternatívami. Usmernenia, ktoré boli predstavené 26. decembra, sa teraz presadzujú, píše denník FT. Nariaďujú vládnym agentúram nad úrovňou miest, aby pri nákupe zahrnuli kritériá vyžadujúce „bezpečné a spoľahlivé“ procesory a operačné systémy.
Čínske centrum pre hodnotenie bezpečnosti informačných technológií zverejnilo zoznam týchto bezpečných a spoľahlivých produktov. Všetky procesory pochádzajú od čínskych spoločností vrátane Huawei a Phytium a zahŕňajú zmes architektúr x86, ARM a domácich architektúr. Čína sa už roky snaží zbaviť závislosti od zahraničných technológií v prospech domácich produktov. Medzi jej ciele v rámci politiky Made in China 2025 patrí aj to, že sa zbaví svojho imidžu svetovej továrne a stane sa samostatnou globálnou technologickou veľmocou.
Čína bola v minulom roku najväčším trhom spoločnosti Intel, na ktorý pripadlo 27% z tržieb Team Blue vo výške 54 miliárd USD. Táto ázijská krajina priniesla 23 miliárd dolárov aj AMD, čo predstavuje 15% jej tržieb. Obmedzenia budú mať menší vplyv na Microsoft, ktorej tržby v Číne predstavujú približne 1,5%. Krok zakázať americké procesory vo vládnych agentúrach prichádza v čase rastúceho napätia medzi Pekingom a Washingtonom.
Americká vláda už roky obmedzuje možnosť Číny vyrábať vlastné pokročilé čipy. Nedávno bol zakázaný vývoz pokročilých produktov umelej inteligencie od NVIDIA do Číny, čo viedlo spoločnosť k vytvoreniu menej výkonných, pre Čínu špecifických alternatív. USA určitým spôsobom kopírujú Čínu tým, že znižujú svoju závislosť od tejto krajiny a Taiwanu v oblasti polovodičov prostredníctvom zákona CHIPS, ktorý poskytuje dotácie vo výške 52 miliárd USD spoločnostiam na presun výroby späť do USA.
Intel nedávno získal doteraz najväčšiu sumu v rámci zákona CHIPS: 8,5 miliardy dolárov spolu s 11 miliardami dolárov vo forme pôžičiek a 25% daňovou úľavou na investície do výšky 100 miliárd dolárov. Nie sú to len zahraničné procesory a softvér, ktoré chce Čína dostať zo svojich vládnych budov. V septembri sa akcie Applu prepadli o 9% po správe, že Čína rozširuje svoj zákaz používania iPhonov v niektorých vládnych úradoch.