Program rozšírených bezpečnostných aktualizácií bol prvýkrát predstavený pre Windows 7.
Podpora systému Windows 10 sa oficiálne skončí 14. októbra 2025, ale organizácie, ktoré budú chcieť naďalej používať tento operačný systém, budú mať možnosť zaregistrovať svoje počítače do plateného predplatného rozšírených bezpečnostných aktualizácií (ESU). Microsoft už skôr oznámil, že program ESU bude ponúkať ešte najmenej tri roky po oficiálnom ukončení podpory, a spoločnosť teraz prezradila, koľko bude toto platené predplatné stáť.
V oficiálnom príspevku na blogu Microsoft oznámil, že organizácie budú mať tri možnosti predĺženia podpory aktualizácií pre Windows 10: tradičnú aktiváciu 5 na 5, aktiváciu na základe predplatného Windows 365 a aktiváciu na základe cloudu. Prvá možnosť bude k dispozícii za 61 USD na zariadenie počas prvého roka, 122 USD v druhom roku a 244 USD v treťom roku.
Všimnite si, že cena sa každý ďalší rok zdvojnásobí, čo znamená, že pokračovanie v prijímaní rozšírených bezpečnostných aktualizácií sa rýchlo neúmerne predraží. Zariadenia so systémom Windows 10, ktoré si predplatia program Windows 365 na prístup k počítačom so systémom Windows 11, budú prvý rok automaticky dostávať rozšírené bezpečnostné aktualizácie bez akýchkoľvek dodatočných nákladov.
Tretia a posledná možnosť bude k dispozícii len pre organizácie, ktoré používajú cloudové riešenie na správu aktualizácií, napríklad Microsoft Intune alebo Windows Autopatch. Spoločnosť ponúka 25% zľavu na túto licenciu, ktorá bude stáť 45 USD na používateľa (až päť zariadení) počas prvého roka. Cena sa však každý rok opäť zdvojnásobí, takže zákazníci budú musieť zaplatiť 90 dolárov za druhý rok a 180 dolárov za tretí rok.
Microsoft tiež upozorňuje, že ak organizácia naskočí do programu ESU v druhom roku, bude musieť zaplatiť aj za prvý rok, pretože ESU sa kumulujú. Licencie ESU bude možné zakúpiť od októbra 2024, teda rok pred oficiálnym dátumom ukončenia podpory systému Windows 10. Spoločnosť neprezradila, či sa do programu Windows 10 ESU budú môcť prihlásiť aj maloobchodní zákazníci.
Microsoft zaviedol platený program rozšírených bezpečnostných aktualizácií, keď sa blížil koniec životnosti systému Windows 7. Cena sa v prvom roku začínala na 50 dolároch, ale v druhom roku sa zdvojnásobila na 100 dolárov a v treťom roku sa zoštvornásobila na 200 dolárov. Systémy Windows 8 a 8.1 neboli ani zďaleka také populárne ako Windows 7, takže spoločnosť nikdy necítila potrebu ponúkať pre ne rozšírenú podporu.