Taiwan zasiahlo zemetrasenie, ohrozí dodávky čipov?

Nedávne udalosti odhalili krehkosť dodávateľského reťazca v oblasti technológií.

Taiwan zasiahlo masívne zemetrasenie s magnitúdou 7,4, ktoré ohrozuje dodávateľské reťazce. V skratke: Zemetrasenie s magnitúdou 7,4, ktoré v stredu ráno o 7:58 miestneho času (stredu 0:58 stredoeurópskeho času) zasiahlo Taiwan, si podľa doterajších informácií vyžiadalo deväť obetí, stovky ďalších ľudí utrpeli zranenia a hrozí, že naruší dodávateľský reťazec v oblasti technológií.

Podľa NBC News zemetrasenie zasiahlo približne 17,7 km juhojuhozápadne od mesta Hualien v hĺbke približne 33,79 km a vyvolalo varovanie pred cunami pre Taiwan, Japonsko a Filipíny, ktoré bolo nakoniec zrušené. Agentúra Bloomberg uviedla, že niektorí miestni výrobcovia čipov, vrátane vedúcej firmy na trhu (TSMC) presunula zamestnancov z konkrétnych oblastí a vyhodnocuje situáciu.

UMC, ďalší výrobca čipov v regióne, uviedla, že zemetrasenie spustilo automatické bezpečnostné opatrenia vo fabrikách v Hsinchu a Tainane, ktoré ovplyvnili niektoré wafery na výrobnej linke. Všetci zamestnanci sú však v bezpečí a na činnosť firmy to nemalo žiadny podstatný vplyv. UMC uviedla, že obchod a dodávky sa obnovujú v normálnom režime.

TSMC je popredným zmluvným výrobcom pre niektoré z najväčších technologických spoločností na svete vrátane Apple a NVIDIA. Bum Ki Son a Brian Tan, analytici Barclays, uviedli, že niektoré špičkové čipy si vyžadujú bezproblémovú nepretržitú prevádzku vo vákuovom stave počas niekoľkých týždňov. Zastavenie prevádzky by mohlo potenciálne zničiť čipy, ktoré sú v polovici výrobného procesu.

Je príliš skoro na to, aby sme to vedeli s istotou, ale väčšina si nemyslí, že zemetrasenie úplne vykoľají technologický dodávateľský reťazec, ako sme to videli pri iných veľkých udalostiach. Na rozdiel od kovidu, kde sa všetko na celom svete náhle zastavilo, Taiwan je len jednou časťou technologického dodávateľského reťazca a nezdá sa, že by infraštruktúra bola úplne zničená, ako sme to videli pri ničivých záplavách v Thajsku v roku 2011, ktoré spôsobili prudký nárast cien pevných diskov.

Zdroj