Môže byť elektrický hausbót na solárny pohon domovom?

Nápad na solárne poháňaný elektrický hausbót má niečo neodolateľne zábavné.

Alibaba predáva zaujímavý hausbót, ktorý sa môže pochváliť takmer úplne skleneným obalom. Vďaka tomu poskytuje otvorený výhľad na okolie a zabraňuje pocitu stiesnenosti. Centrálny priestor kombinuje obývaciu miestnosť s kuchynským kútom, pričom z obývačky sa vstupuje na priestrannú verandu, ideálnu na relaxáciu či plávanie. Na druhom konci plavidla sa nachádza ďalšia, menšia veranda pri spálni.

Alibaba však ponúka len obmedzené informácie o elektrickom pohone hausbótu. Zatiaľ je známe len to, že je poháňaný elektrickým prívesným motorom, detaily o jeho výkone či batériovom systéme však chýbajú. Strecha hausbótu je vybavená sústavou solárnych panelov, avšak konkrétne špecifikácie ich výkonu zostávajú nejasné. Napriek tomu ich rozsah naznačuje, že by mali byť schopné uspokojiť dennú energetickú potrebu na palube.

Takéto plavidlá obyčajne nevykonávajú dlhotrvajúce plavby alebo dlhé trasy, preto by solárne panely mali postačovať na lokálne výlety po vodných plochách. Pre dlhodobejšie cesty by však pravdepodobne bolo potrebné medzičasom doplniť energiu. S ohľadom na cenu 130,000 dolárov predstavuje hausbót značnú investíciu, ktorá si vyžaduje dôkladné zváženie.

Zdroj