Astronómovia spozorovali veľkú čiernu dieru

Čierne diery majú rôzne veľkosti, od hviezdnych čiernych dier s niekoľkonásobnou hmotnosťou Slnka až po supermasívne čierne diery.

Také, ktoré majú miliónkrát väčšiu hmotnosť ako Slnko a skrývajú sa v srdci galaxií. Nedávno astronómovia objavili masívnu čiernu dieru vzdialenú len 1550 svetelných rokov, čo je z astronomického hľadiska priamo v našom susedstve. Je to jedna z najbližších čiernych dier, aké boli kedy objavené, s hmotnosťou 12-krát väčšou ako hmotnosť Slnka. Keďže je tak blízko nás, je to zaujímavý cieľ pre budúci výskum. „Je bližšie k Slnku ako akákoľvek iná známa čierna diera, vo vzdialenosti 1550 svetelných rokov,“ uviedla vo vyhlásení Sukanya Chakrabarti, hlavná autorka štúdie z Alabamskej univerzity v Huntsville. „Takže je prakticky na našom dvore.“

Čierna diera bola objavená pomocou údajov z misie Gaia Európskej vesmírnej agentúry, ktorá vytvára 3D mapu celej galaxie. Vedci preskúmali takmer 200-tisíc dvojhviezd, v ktorých hviezda obieha okolo spoločníka, a hľadali prípady, keď jasnosť jednej hviezdy stačí na vysvetlenie jasnosti dvojhviezdy. Z toho vyplýva, že spoločník v týchto dvojhviezdach musí byť tmavý, čo naznačuje, že spoločníkom by mohla byť čierna diera. Potom vedci vzali tieto vybrané dvojhviezdy a skúmali Dopplerov posun ich svetla, ktorý ukazuje, aký hmotný musí byť spoločník, a poskytuje informácie o obežnej dráhe a rotácii dvojice. Takto identifikovali blízku čiernu dieru a získali o nej informácie.

„V tomto prípade sa pozeráme na monštruóznu čiernu dieru, ktorá má však dlhú obežnú dobu 185 dní, teda približne pol roka,“ povedal Chakrabarti. „Je dosť ďaleko od viditeľnej hviezdy a nerobí žiadne pokroky smerom k nej.“ Okrem toho, že štúdia našla užitočný cieľ pre výskum vďaka jeho polohe, ukazuje aj to, ako možno v budúcnosti identifikovať ďalšie čierne diery. „Jednoduché odhady naznačujú, že v našej galaxii je asi milión viditeľných hviezd, ktoré majú masívnych spoločníkov v podobe čiernych dier,“ povedal Chakrabarti. „V našej galaxii je však sto miliárd hviezd, takže je to ako hľadať ihlu v kope sena. Misia Gaia so svojimi neuveriteľne presnými meraniami nám to uľahčila tým, že zúžila naše hľadanie.“ Výskum ešte nebol recenzovaný, ale bol zaslaný do časopisu The Astrophysical Journal.

Zdroj