Dovoz čipov do Číny v Q3 medziročne klesol o 12,4%

Dovoz čipov do Číny v roku 2021 prudko vzrástol, keďže sa vystupňovalo napätie medzi USA a Čínou v oblasti technologickej politiky.

Podľa oficiálnych colných údajov zverejnených v pondelok dovoz čipov do Číny v septembri klesol o 12,4%, čím pokračoval v poklese v súvislosti s napätím s USA a pretrvávajúcim nedostatkom čipov. Podľa údajov, ktoré mali byť zverejnené začiatkom tohto mesiaca, ale kvôli zjazdu komunistickej strany boli odložené, krajina v priebehu mesiaca doviezla 47,6 mld. kusov čipov v porovnaní s 54,3 mld. kusov v septembri 2021. Tým sa zachováva pretrvávajúci klesajúci trend dovozu čipov. Za prvých deväť mesiacov roku 2021 Čína doviezla 417,1 mld. jednotiek čipov, čo je medziročný pokles o 12,8%. Dovoz čipov do Číny v roku 2021 prudko vzrástol, keďže sa vystupňovalo napätie medzi USA a Čínou v oblasti technologickej politiky a globálny nedostatok čipov spôsobil, že mnohé spoločnosti v Číne si vytvárali zásoby.

Samostatné údaje Národného štatistického úradu ukázali, že domáca produkcia čipov v septembri medziročne klesla o 16,4% na 26,1 mld. kusov. Za prvých deväť mesiacov roku 2022 celková produkcia klesla o 10,8% na 245 mld. kusov. Dosiahnutie sebestačnosti čínskeho čipového priemyslu zostáva pre Peking kľúčovou politickou prioritou, najmä preto, že Washington sa naďalej zameriava na pokrok čínskeho polovodičového sektora, pričom najnovšie ide o súbor sankcií, ktoré začiatkom tohto mesiaca oznámila Bidenova administratíva. Sankcie spôsobili, že veľké spoločnosti vyrábajúce zariadenia na výrobu čipov so sídlom v zahraničí prestali dodávať kľúčovým čínskym čipovým spoločnostiam vrátane Yangtze memory Technologies (YMTC) a Semiconductor Manufacturing International (SMIC) a výrobcovia pokročilých čipov umelej inteligencie prestali dodávať spoločnostiam a laboratóriám.

V ďalších správach firma Apple pozastavila plány používať vo svojich výrobkoch pamäťové čipy od čínskej spoločnosti Yangtze Memory Technologies (YMTC) po tom, ako Washington zaviedol prísnejšie kontroly vývozu voči čínskym technologickým spoločnostiam. Spoločnosť pôvodne plánovala začať používať štátom financované pamäťové čipy NAND flash spoločnosti YMTC už tento rok, uviedol Nikkei s odvolaním sa na osoby oboznámené so záležitosťou. Čipy sa mali pôvodne používať len v modeloch iPhone predávaných na čínskom trhu.

Zdroj

Pridaj komentár