Po 20 rokoch sa obnoví výroba legendárneho Moskviča

Spoločnosť OAO Moskvitch zastavila výrobu automobilov v roku 2002, keď vyhlásila konkurz, ktorý bol ukončený v roku 2006.

O oživení značky sme prvýkrát počuli v máji tohto roku, keď sa Renault rozhodol predať svoj 67,69% podiel v AvtoVAZ-e Ústrednému výskumno-vývojovému automobilovému a motorovému inštitútu Ruska (NAMI). Toto rozhodnutie bolo prijaté z dôvodu vojne na Ukrajine, ktorá začiatkom tohto mesiaca prinútila aj firmu Nissan opustiť túto krajinu. Automotive News Europe cituje starostu Moskvy Sergeja Sobjanina, ktorý povedal, že nové autá Moskvič začnú z montážnej linky schádzať už v decembri 2022. Keď Renault predal svoj kontrolný podiel v závode Renault Avtoframos, Sobjanin prisľúbil, že v premenovanom moskovskom automobilovom závode Moskvič sa zachovajú tisíce pracovných miest. Závod zastavil činnosť po tom, ako sa Renault rozhodol odísť z Ruska, a odvtedy nevyrába žiadne autá.

Do konca roka sa tu plánuje zmontovať 600 vozidiel, pričom 200 z nich má byť čisto elektrických. V roku 2023 chce Moskvič zvýšiť výrobu na 50-tisíc kusov. Aby sa to podarilo, v továrni sa investuje päť miliárd rubľov (približne 82 miliónov dolárov) podľa oznámenia, ktoré v auguste zverejnil úrad moskovského primátora v spolupráci s Kamazom. Výrobca nákladných vozidiel má záujem nájsť partnera na výrobu osobných automobilov a podľa informácií agentúry ANE sa spája s firmou JAC Motors. Predpokladá sa, že čínska automobilka dodá nielen dizajnovú a inžiniersku platformu, ale aj nástroje, ktoré továreň potrebuje na výrobu automobilov. Treba spomenúť, že hoci Renault opustil Rusko, podpísaná dohoda umožňuje francúzskej automobilke odkúpiť svoj podiel v priebehu nasledujúcich šiestich rokov. Nissan, ktorý tiež predal svoje aktíva NAMI za 1 euro, má podobnú dohodu, čo znamená, že sa teoreticky môže vrátiť kedykoľvek do roku 2029.

Zdroj

Pridaj komentár