Zdražovanie čipov pokračuje aj v roku 2023

TSMC môže znížiť ceny 3 nm čipov, aby prilákala AMD, NVIDIA a ďalšie spoločnosti.

Výrobca možno zmení svoje rozhodnutie účtovať si vyššie ceny za svoje najmodernejšie kremíkové wafery. Keďže čelí poklesu príjmov na začiatku roka 2023, môže sa pokúsiť nalákať viac výrobcov čipov na svoje najnovšie procesy s agresívnejšou cenou. Zdroje skôr uviedli, že by (firma) mohla znížiť ceny 3 nm čipov, aby prilákala viac výrobných partnerov. Zníženie by sa týkalo všetkých 3 nm procesov spoločnosti, nielen úvodného N3. V novembri minulého roka zdroj informoval, že TSMC plánuje účtovať 20000 USD za 3 nm wafer, čo je o 25% viac ako pri 5 nm, pretože pri výrobe sa využíva rozsiahly proces EUV litografie. Apple akceptoval zvýšenie ceny, aby si zabezpečil 3 nm čipy pre svoj pripravovaný iPhone 15, ale zdá sa, že ostatné spoločnosti ako AMD, NVIDIA, Qualcomm a MediaTek od toho zatiaľ ustúpili. Apple je hlavným zákazníkom spoločnosti TSMC pre N3.

Taiwanská spoločnosť začala masovú výrobu N3, svojho prvého 3 nm procesu koncom roka 2022. Stabilnejší a efektívnejší uzol N3E by mal nasledovať neskôr v roku 2023 a jeho výroba môže byť lacnejšia. To by mohlo umožniť znížiť ceny, ale mohla by znížiť aj cenu N3, ak by chcela dosiahnuť väčšie objemy. Očakáva sa, že AMD použije 3 nm proces pre svoju nadchádzajúcu architektúru procesorov Zen 5, ktorá sa prvýkrát objavila v úniku informácií z mája 2021. Zatiaľ nie je jasné, kedy by AMD mohlo Zen 5 oficiálne predstaviť. NVIDIA by mohla využiť 3 nm pre svoj ďalší rad herných GPU – s kódovým označením Blackwell – ktorý by sa pravdepodobne objavil v roku 2024. TSMC medzitým tento týždeň oznámila, že jej zisk v prvom štvrťroku 2023 by mohol klesnúť o 5%, keďže spoločnosť začína pociťovať dôsledky globálneho hospodárskeho poklesu.

Hoci široká závislosť odvetvia výroby čipov pomohla jej ziskom za štvrtý štvrťrok 2022, očakáva sa, že klesajúci spotrebiteľský dopyt bude mať na taiwanského giganta vplyv počas celej neskoršej časti roka 2023, čo môže viesť k jednocifernému poklesu. Napriek tomu TSMC dúfa v oživenie vďaka nadchádzajúcim uvedeniam produktov, ako je napríklad iPhone 15, ktorý sa spolieha na jej výrobu, čo by malo byť impulzom. Spoločnosť by tiež mohla znížiť výdavky na budúce plány expanzie. Minulý rok spoločnosť znížila plánované výdavky na expanziu zo 44 miliárd USD na 36 miliárd USD.

Zdroj

Pridaj komentár