Bývalý riaditeľ Tesly chce vyrábať elektrické lode

Niekoľko bývalých výkonných riaditeľov Tesly založilo vlastné firmy súvisiace s elektrickými vozidlami.

Najnovšie sa presadil John Vo, bývalý šéf výroby v Tesle, ktorý nedávno založil spoločnosť na výrobu elektrických člnov. Blue Innovations Group zriadila výrobný závod v Pinellas Parku na Floride (súčasť metropolitnej oblasti Petrohrad/Tampa Bay). Spoločnosť predviedla svoj trup, pohonný systém a používateľské rozhranie na veľtrhu spotrebnej elektroniky v Las Vegas. Jej plán je začať výrobu v októbri a začať dodávať lode do 2. štvrťroka 2024. Prvý výrobok BIG, R30, je 30-metrový elektrický motorový čln s dvoma motormi, ktoré majú kombinovaný výkon 800 koní (600 kW), kvapalinou chladenou batériou s kapacitou 221 kWh a výsuvnými solárnymi panelmi, ktoré môžu dodávať až 2,7 kW solárnej energie na dobíjanie. Očakáva sa, že maximálna rýchlosť bude približne 39 uzlov.

Pán Vo zjavne zamýšľa uplatniť niektoré stratégie a taktiky, ktoré sa naučil v Tesle. R30, ktorého cena sa má pohybovať okolo 300-tisíc USD, je do veľkej miery luxusná loď, ale zdá sa, že v budúcnosti sa plánujú masovejšie modely. „Ak chcete skutočne ovplyvniť životné prostredie, nemôžete vyrábať elektrické lode po desiatkach,“ povedal pre Electrek. „Musia to byť tisíce.“ Hovoril tiež o použití konštrukčne integrovanej batérie ako súčasti rámu lode a plánuje použiť chemický vzorec batérie LFP, ktorý by mal zabezpečiť dlhšiu životnosť ako NMC alebo NCA. „Je to teda trochu väčšia batéria s o niečo nižšou hustotou energie. Mám na to priestor – je to loď.“ Po tom, ako Vo v roku 2017 opustil firmu Tesla, odišiel do Lordstown Motors, kde spolu s niekoľkými ďalšími manažérmi vzbudil neželanú pozornosť Komisie pre cenné papiere a burzy (SEC) pre nezákonné krátkodobé transakcie s akciami. „Rád by som na to zabudol,“ povedal Vo pre Tampa Bay Times a dodal, že na svojich investíciách v Lordstowne stratil 1 milión dolárov.

Vo sa rozhodol založiť BIG v oblasti Tampa Bay namiesto Silicon Valley kvôli jej lodnej kultúre a meniacej sa demografii. „Možno špekulujem, ale vidím, že prechod technologického rozvoja v oblasti Tampy prichádza od turistov, dôchodcov a ako ľudia z rôznych geografických oblastí menia typ ekonomiky,“ povedal Vo pre Times. „Je to ideálne miesto na predaj lodí, pretože ľudia tu budú kupovať lode. A bude to oveľa konkurencieschopnejšie, čo sa týka životných nákladov v porovnaní so San Franciscom.“

Zdroj

Pridaj komentár