Zákaz kryptomien v Rusku? Možno už čoskoro

Ruská centrálna banka vyzýva na obmedzenie ťažby a transakcií, pričom úrady sa obávajú, že kryptomeny sa môžu používať na nelegálne aktivity.

Centrálna banka v Rusku navrhla obmedzenie kryptomien, čo by v prípade prijatia tohto kroku mohlo narušiť rozvíjajúci sa sektor virtuálnych peňazí, keďže Rusko je jednou z najväčších krajín na svete, kde sa ťažia kryptomeny. Úrady už roky kritizujú kryptomeny pre obavy, že sa môžu používať na nezákonné činnosti a vyzývajú na ich reguláciu. Úrady udelili kryptomenám legálny štatút v roku 2020, ale ich používanie pri platbách nikdy nebolo povolené. „Používanie kryptomien vytvára významné hrozby pre blahobyt ruských občanov a stabilitu finančného systému,“ uvádza sa v správe, ktorú zverejnila centrálna banka. Dodala, že rýchly rast kryptomien je poháňaný „špekulatívnym dopytom“, ktorý vedie k vytvoreniu „bubliny“.

Správa dodáva, že kryptomeny ako je Bitcoin sa podobajú finančným „pyramídovým schémam“, pretože ich hodnota rastie s príchodom nových hráčov na trh. Agentúra Bloomberg predtým citovala zdroje, podľa ktorých ruská domáca bezpečnostná agentúra FSB lobovala u šéfky centrálnej banky Elvíry Nabiuliny za zákaz. FSB sa odvolávala na obavy z toho, že Rusi často využívajú ťažko vysledovateľné transakcie na podporu „nežiaducich organizácií“, napríklad opozičných skupín.

Zdroj

Pridaj komentár