TEST: WD My Passport SSD 256GB a 2TB HDD

Otestovali sme dvojicu externých diskov, ktoré sa vyznačujú buď vysokými rýchlosťami a menšou kapacitou, alebo vysokou kapacitou, nižšími rýchlosťami a priaznivejšou cenou. V dnešnom teste si porovnáme externý SSD verzus externý pevný disk HDD.

Externý SSD prináša zaujímavý dizajn, ktorý tvorí čierny plast spolu s hliníkom striebornej farby. Páči sa nám vzhľad, malé rozmery a aj nízka hmotnosť disku. Za nevýhodu považujeme náchylný hliník na škrabance, ľahko sa môže aj zašpiniť od odtlačkov prstov. Ale to je len kozmetická drobnosť, ktorá väčšinu používateľov trápiť nemusí.

Konektivita disku je zabezpečená pomocou USB-C, ktorý sa postupom času stáva už štandardom. Hoci zo začiatku ním disponovali len prémiové zariadenia, dnes sa s nim stretávame stále častejšie. Ak však máte staršie zariadenie, napríklad notebook, alebo počítač, ktorý USB-C nemá, nezúfajte. Výrobca v balení dodáva šikovnú zacvakávaciu redukciu na klasický USB 3.1.

Výrobca deklaruje, že disk má prenosové rýchlosti na úrovni 515 MB/s pri čítaní a tiež takisto pri zápise. Pri našich reálnych testoch sme dosiahli hodnoty 474 MB/s pri čítaní a 467 MB/s pri zápise. Pokiaľ teda ide o porovnanie s výsledkami voči tvrdeniu výrobcu tak sa viac-menej zhoduje a ich odchýlka je teda v porovnaní s našimi testami 7,97%.

Externý SSD sme používali dlhodobo a myšlienka externého a rýchleho disku sa nám veľmi páči. Používateľ nemusí na nič čakať, zápis aj čítanie súborov je okamžitý a toto riešenie teda príde vhod napríklad pre fotografov, pre potreby Windows-To-Go, ale tiež aj multimediálnych nadšencov. Pokiaľ však je zbierka s multimédiami väčšia, v tomto prípade nastáva problém s kapacitou. V nami testovanom variante išlo o 256GB.

Azda každý multimediálny fanúšik vie, že kapacita pri filmoch a seriálov hrá taktiež hlavnú rolu. Predstavme si, že sťahujeme filmy a seriály len vo Full HD kvalite (1080p) a prípadne občas v HD (720p). Nižšie rozlíšenie v dnešnej dobe nemá význam. Pre potreby ukladať väčšie dáta je zas vhodný externý pevný disk (typu HDD) a teda ide o bežný mechanický disk s platňou.

V nami testovanom prípade šlo o kapacitu 2TB. Ide o klasický externý disk s formátom 2,5“ ktorý nepotrebuje externé napájanie a vystačí si iba s pripojeným USB káblom do počítača, pripája sa štandardne cez USB 3.0 konektor. Hoci ide o klasický mechanický disk, prekvapili nás prenosové hodnoty, ktoré sa pohybovali na úrovni 117 MB/s pri čítaní a rovnako aj pri zápise. Ak teda porovnáme nami namerané rýchlosti, môžeme konštatovať, že ide o podobné rýchlosti ako pri väčšine klasických interných SATA III HDD. Ak to však porovnáme s diskom WD Blue 1TB, ten dosahuje lepšie výsledky (viď. graf nižšie)

Výrobca má externý disk k dispozícii v rôznych kapacitách a farebných variantoch. Od čiernej, bielej, cez žltú, červenú, oranžovú a modrú. Tu si môže každý vybrať a to podľa svojho gusta. Pokiaľ ide o kapacity, od 1TB po 4TB. Zameranie mechanické disku je jasné, cieli na fanúšikov multimédií, ktorí hľadajú úložný priestor na svoje dáta a tiež aj pre používateľov, ktorí majú notebooky a potrebujú rozšíriť kapacitu na dáta ale aj zálohy. Potrebu zálohovať v dnešnom svete totiž nemožno podceňovať. Zálohovať, zálohovať, zálohovať!

Na test oboch diskov sme použili novo postavenú počítačovú zostavu na platforme AMD Ryzen. Základom zostavy je herná doska od MSI, model B350 Tomahawk, pričom v čase zostavovania počítača išlo o rozumnú voľbu dosku na tejto platforme. Ďalej je tu tiež použitý šesťjadrový procesor AMD Ryzen 5 1500X, ktorý je taktovaný na 3,7 GHz na každé jadro, 16GB RAM Corsair a grafika Gigabyte GTX 1060 G1 Gaming 6GB.

Pridaj komentár