Snapdragon 7+ Gen 3 pre telefóny strednej triedy

Qualcomm má v posledných dňoch dosť naponáhlo.

Firma pripravila dva nové procesory a jeden z nich, Snapdragon 8s Gen 3, bol predstavený pred tromi dňami. Ide o prémiový čipset, ktorý má však nižšiu cenu ako jeho vlajkový model. A až do včera sme čakali na uvedenie druhého procesora, ktorý je už tiež vonku. Ide o Snapdragon 7+ Gen3, ktorý je zase prispôsobený pre telefóny strednej triedy. Procesor poskytne telefónom strednej triedy vyšší výkon a vylepšenia umelej inteligencie.

Nový procesor je postavený na 4 nm výrobnom procese TSMC. Má osem jadier rozdelených do troch klastrov s architektúrou 1/4/3. Primárne jadro Cortex-X4 je taktované na 2,8 GHz, štyri jadrá Cortex-A720 pracujú na frekvencii 2,6 GHz a posledné tri jadrá Cortex-A520 sú taktované na 1,9 GHz. Výrobca tvrdí, že nový čipset má o 15% vyšší výkon CPU, o 45% vyšší výkon GPU a tiež o 5% nižšiu spotrebu energie ako jeho predchodca. Má tiež vylepšenú generatívnu umelú inteligenciu.

Takisto je tiež prvým čipom v sérii, ktorý podporuje Wi-Fi 7 s HBS a Bluetooth 5.4 pre kvalitné pripojenie. Podporuje tiež širokú škálu LLM a LVM, ako sú Baichuan-7B, Llama 2, Gemini Nano a Zhipu ChatGLM. Funkcie umelej inteligencie prinesú vylepšenia pre virtuálnych asistentov, ako aj preklad a prepis do viacerých jazykov. Procesor integruje modem X63 5G s technológiou FastConnect 7800 a pripojením 5G podľa 3GPP Release 17. Rýchlosť sťahovania bude dosahovať až 4,2 Gb/s.

K dispozícii je aj 18-bitový trojitý kognitívny čip ISP na zlepšenie fotografických výstupov. Pokiaľ ide o zvuk, nechýba podpora priestorového zvuku, technológie Snapdragon Sound, aptX Lossless, LE audio a ďalšie. Ďalej ponúka podporu displejov s rozlíšením až Quad HD+ s obnovovacou frekvenciou 120 Hz alebo variabilnou obnovovacou frekvenciou 1 Hz až 240 Hz. Nechýba ani podpora až 24 GB pamäte LPDDR5X RAM a úložisko UFS 4.0. Prvými spoločnosťami, ktoré budú používať tento nový čipset, budú OnePlus, Realme a Sharp.

Zdroj