Chystá sa tým zmeniť trh s polovodičmi pre umelú inteligenciu.
Stane sa tak vďaka nadchádzajúcemu uvedeniu jej špičkového akceleračného čipu pre umelú inteligenciu Samsung Mach-1. Oznámil to Kye Hyun Kyung, riaditeľ divízie Device Solutions, počas nedávneho stretnutia akcionárov spoločnosti. Tento krok znamená pre výrobcu významný posun. Púšťa sa totiž do vývoja čipov pre aplikácie umelej inteligencie. Čo je oblasť, do ktorej predtým príliš neinvestoval. Čip Mach-1 pre umelú inteligenciu je v súčasnosti v pokročilom štádiu vývoja a jeho dizajn prešiel prísnym technologickým overovaním na programovateľných hradlových poliach (FPGA).
Inovatívny prístup k čipu spočíva v použití pamäte LPDDR, čo je jedinečná funkcia, ktorá výrazne znižuje požiadavky na šírku pamäťového pásma na približne 0,125× v porovnaní s existujúcimi návrhmi. Toto strategické využitie pamäte LPDDR stavia Mach-1 do pozície ľahkého čipu umelej inteligencie. Taký, ktorý nie je závislý od pamäte s vysokou šírkou pásma (HBM), ktorej je v súčasnosti na trhu málo a je drahá.
Vstupna trh s čipmi umelej inteligencie s čipom Mach-1 nemá za cieľ priamo konkurovať ultra výkonným riešeniam. Ako napríklad séria H100 alebo B100 od NVIDIA. Namiesto toho sa Samsung zameriava na vývoj akcelerátora inferencie AI založeného na integrovanom obvode špecifickom pre aplikáciu (ASIC), ktorý vyniká v okrajových počítačových aplikáciách. Spoločnosť sa zameriava na nízku spotrebu energie, malé rozmery a cenovú dostupnosť, aby uspokojila rastúci dopyt po efektívnych riešeniach AI.
Okrem toho je záväzok výrobcu k širšiemu vývoju polovodičov pre AI zrejmý zo zriadenia špecializovaných laboratórií v Kórei aj v Spojených štátoch. Tie sú zamerané na výskum všeobecnej umelej inteligencie (AGI). Tieto laboratóriá zohrávajú dôležitú úlohu pri podpore inovácií smerom k novým typom procesorov a pamätí. Tie spĺňajú vyvíjajúce sa požiadavky na spracovanie údajov budúcich systémov AGI.