Podriaďuje sa Microsoft čínskej cenzúre?

Demokrati aj republikáni giganta obviňujú, že sa podriaďuje čínskej cenzúre.

Začiatkom tohto mesiaca zverejnil Bloomberg Businessweek investigatívnu správu o praktikách Microsoftu na čínskom trhu; konkrétne o tom, že výsledky vyhľadávania v službe Bing sú cenzurované, aby boli v súlade s miestnymi zákonmi. To vyvolalo reakciu v americkom Senáte. Minulý týždeň demokratický senátor Mark Warner vyzval firmu, aby zvážil stiahnutie služby Bing z Číny. Tento týždeň republikánsky senátor Marco Rubio vyjadril svoje obavy v e-mailovom vyhlásení pre agentúru Bloomberg a uviedol, že takéto praktiky neobhajuje nielen podnik, ale ani žiadna iná americká spoločnosť:

„Každá spoločnosť, ktorá podniká v Číne, robí ústupky genocídnemu autoritárskemu režimu. Americké spoločnosti sa snažia racionálne vysvetliť svoje rozhodnutia americkým zákonodarcom a regulačným orgánom, ale cenzúru na príkaz Komunistickej strany Číny nemožno obhajovať.“ Pekinská cenzúrna mašinéria sa často označuje ako „Veľký čínsky firewall“. Spoločnosti na trhu sú nútené vyhovieť požiadavkám na cenzúru obsahu v celom portfóliu svojich online služieb. To je dôvod, prečo mnohé západné spoločnosti opustili trh, zatiaľ čo iné boli zakázané z dôvodu odmietnutia vyhovieť požiadavkám.

Nie je jasné, či reakcia Senátu prinúti Microsoft prehodnotiť svoj postoj. V prvej reakcii spoločnosti na správu agentúry Bloomberg sa jasne uvádza, že firma plánuje naďalej prevádzkovať službu Bing v Číne rovnakým spôsobom ako doteraz: „Výsledok cenzurujeme len v reakcii na úzko vymedzený právny príkaz, ktorý nás k tomu zaväzuje, a pravidelne sa bránime, keď sa domnievame, že príkaz nie je v súlade so správnym výkladom čínskych pravidiel. Alternatívou je opustenie trhu, ktoré by slúžilo len na odrezanie ľudí od informácií, ktoré majú inak k dispozícii prostredníctvom služby Bing.“

S trhovým podielom 16,55% na druhom mieste podľa Statcounteru sa Bingu v Číne mimoriadne darí v porovnaní s jej celosvetovým podielom, ktorý je len niečo vyše troch percent. Jedným z významných dôvodov je skutočnosť, že Google sa z čínskeho trhu stiahla už pred rokmi. Microsoft má však s vypínaním služieb v Číne skúsenosti. V roku 2021 stiahol z Číny svoju profesionálnu sociálnu sieť LinkedIn. LinkedIn však potom spustil svoju čínsku odnož InCareer, aby ju minulý rok úplne vypol.

Zdroj