Robotickí strážcovia postrážia firmy nonstop

Roboty pomáhajú preťaženým bezpečnostným strážcom.

Podobne ako v mnohých iných odvetviach, aj tu je akútny nedostatok strážnikov. To znamená, že strážcovia, ktorí sú stále v práci, musia odpracovať hodiny navyše a je pravdepodobnejšie, že sa dopustia chýb z dôvodu únavy. Ascento vstupuje do tejto medzery s autonómnymi bezpečnostnými hliadkovacími robotmi s názvom Ascento Guards. Bezpečnostné hliadkovacie roboty, ktoré sa vyznačujú konštrukciou s kolieskovými nohami, ktorá dokáže prekonávať rôznorodý terén, sú v súčasnosti nasadené vo veľkých priemyselných areáloch a vykonávajú opakujúce sa úlohy, ako je kontrola perimetra, pričom v prípade potreby posielajú upozornenia ľudským strážcom. Spoločnosť uvádza, že od začiatku tohto roka prešli 3,000 kilometrov v rámci vonkajšej ochrany. Roboty Ascento sa pohybujú rýchlosťou chôdze a vykonávajú nudné, ale dôležité úlohy, ako je overovanie perimetrov, kontrola dier alebo otvorov v plotoch, skenovanie tepelných anomálií, zaznamenávanie osvetlenia nehnuteľností, uisťovanie sa o čistote parkovísk a zisťovanie záplav alebo požiarov.

Ak zaznamenajú bezpečnostnú hrozbu, napríklad narušiteľa, odošle sa upozornenie ľudským strážcom prostredníctvom aplikácie, ktorá sa integruje aj s existujúcimi systémami na správu videa a má end-to-end šifrovanú komunikáciu. Morra uviedol, že Ascento je po Boston Dynamics druhým balančným robotom s kolieskami na svete. Niekoľko videí robota sa krátko po jeho vývoji stalo virálnymi a dosiahlo viac ako milión pozretí. Startup so sídlom vo švajčiarskom Zürichu dnes oznámil kolo financovania vo výške 4,3 milióna dolárov, ktoré viedli Wingman Ventures a Playfair Capital za účasti investorov, ako sú Tim Kentley-Klay, zakladateľ Zoox, ktorú kúpil Amazon, technický riaditeľ a spoluzakladateľ Clearpath Ryan Gariepy, zakladateľ mybotshop Daniel Kottlarz, Švajčiarska inovačná agentúra a inkubátor Európskej vesmírnej agentúry ESA BIC. Ascento založili generálny riaditeľ Alessandro Morra, technický riaditeľ Miguel de la Iglesia Valls, Ciro Salzmann a Dominik Mannhart a začala sa ako projekt na ETH Zürich v roku 2018. Spoločnosť má v súčasnosti 10 ľudí a prijíma zamestnancov do svojho obchodného a prevádzkového tímu, aby mohla rozšíriť svoju flotilu strážcov Ascento.

Morra hovorí, že po tom, ako sa videá stali virálnymi, dostala spoločnosť „stovky žiadostí“ o použitie robotov pre rôzne odvetvia. Zaujala ich bezpečnosť, pretože ide o pracovne náročné odvetvie s veľkým nedostatkom pracovnej sily. Tím sa rozhodol zamestnať ako strážnici, aby si overil svoju myšlienku a potvrdil, že jeho robot dokáže vykonávať všetky kontroly a ovládania, ktoré by vykonával človek, vrátane kontroly perimetra a parkovania. Zámerom konštrukcie s kolieskovými nohami je umožniť robotovi dostať sa kamkoľvek, kam sa dostanú ľudia, s čo najjednoduchším hardvérom a pri šetrení batérií. Kolesá sú pripevnené k sklopným nohám, takže roboty sa dokážu pohybovať aj po schodoch a nerovnom teréne. Roboty a softvér sa teraz ponúkajú na hodinovej báze veľkým objektom, pričom spolupracujú s bezpečnostnými spoločnosťami, ktoré poskytujú strážnikov. Etický kódex firmy znamená, že jej roboty sú navrhnuté tak, aby mohli pracovať v blízkosti ľudí bez fyzického kontaktu. Spoločnosť je tiež signatárom otvoreného listu Boston Dynamics, v ktorom sa uvádza, že roboty na všeobecné použitie nebudú ozbrojené.

„S našou technológiou by sme mohli robiť podstatne úspornejšie a dôkladnejšie, pretože stroje sa neunavia opakovanými úlohami,“ povedal Morra. Ako dodal, to, že roboty pracujú v tandeme s ľudskými strážcami, pomáha riešiť aj problémy, ako je vysoká fluktuácia zamestnancov a nízke marže bezpečnostných spoločností. Cieľovými používateľmi sú spoločnosti s veľkým majetkom, ktorý je potrebné denne strážiť, vrátane výrobných, logistických, farmaceutických a luxusných spoločností, ktoré vlastnia veľké nehnuteľnosti. Jedným z príkladov miesta, ktoré využíva stráž, je veľký vonkajší sklad, ktorý je dôležitou súčasťou švajčiarskej železničnej infraštruktúry. Strážca kontroluje, či nie sú ponechané otvorené dvere, či nie sú cez noc zaparkované autá a či nedochádza k mimoriadnym situáciám, ako sú záplavy, požiar alebo narušitelia. Ak sa zistí problém, okamžite sa zalarmuje ľudský strážca. Druhým príkladom je veľký farmaceutický areál, v ktorom strážcovia hliadkujú 86 km týždenne, aby skontrolovali, či je jeho plot zabezpečený, či sú všetky dvere zatvorené a svetlá zhasnuté. Roboty sú na mieste 24 hodín denne, 7 dní v týždni a kontrolujú aj videosystém a vykonávajú hliadky vo vnútorných priestoroch.

Morra hovorí, že najbližšími konkurentmi Ascento sú Cobalt a Knightscope, ktoré majú sídlo v USA. Cobalt sa však zameriava na bezpečnosť a správu interiérov, zatiaľ čo systémy Knightscope sú určené pre nákupné centrá, školy a miesta s ľuďmi. Odlišnosť Ascento spočíva v jej zameraní na veľké priemyselné oblasti a v schopnosti jej robotov zvládať rôzne druhy terénu. Dizajn je pre spoločnosť len začiatkom. „Vidíme viacero možností, ako môžeme doplniť nášho robota a ponúknuť vnútornú, vzdušnú, aplikačnú integráciu našej technológie,“ povedal Morra. „Robot je spôsob, ako podporiť najakútnejší problém, nedostatok pracovnej sily. Ale skutočná hodnota, ktorú prinesieme, je analýza zachytených údajov pomocou umelej inteligencie“ a identifikácia problémov, ako sú miesto a čas incidentov alebo autá, ktoré neustále parkujú na nesprávnom mieste.

Zdroj

Pridaj komentár