Otestovali sme dvojicu diskov, pričom jeden z nich je bežný SATA SSD a druhý je typu M.2 NVMe. V čom sa líšia?
Testovanie dvojice diskov, ktoré sme vykonali, nám poskytlo zaujímavé výsledky a umožnilo nám lepšie pochopiť rozdiely medzi bežným SATA SSD a moderným M.2 NVMe diskom. Tieto dva typy diskov sa líšia nielen v rýchlosti, ale aj v spôsobe pripojenia a prevádzkových vlastnostiach. V nasledujúcich odsekoch sa podrobne pozrieme na každý z týchto aspektov.
Začnime s bežným SATA SSD. Tento typ disku je známy svojou spoľahlivosťou a rýchlosťou, ktorá je výrazne vyššia ako u tradičných pevných diskov (HDD). SATA SSD disky využívajú rozhranie SATA III, ktoré je však limitujúcim faktorom pre ich maximálnu rýchlosť. SATA III rozhranie umožňuje prenosové rýchlosti až do 600 MB/s, čo je síce dostatočné pre väčšinu bežných úloh, ale pre náročnejšie aplikácie a hry môže byť obmedzujúce.
V našom teste sme namerali rýchlosť čítania 563 MB/s a zápisu 533 MB/s, čo sú veľmi dobré hodnoty pre SATA SSD. Na druhej strane, M.2 NVMe disky predstavujú novú generáciu úložných zariadení, ktoré využívajú rozhranie PCIe (Peripheral Component Interconnect Express) a protokol NVMe (Non-Volatile Memory Express). Tieto disky sa pripájajú priamo do základnej dosky cez špeciálny M.2 slot, čo umožňuje oveľa vyššie prenosové rýchlosti.
V našom teste M.2 NVMe disk dosiahol rýchlosť čítania takmer 1900 MB/s a zápisu 790 MB/s. Tieto hodnoty sú výrazne vyššie ako u SATA SSD, čo robí M.2 NVMe disky ideálnymi pre náročné aplikácie, ako sú 4K video editácia alebo hranie hier s vysokými nárokmi na výkon. Testovanie prebiehalo na našej redakčnej zostave, ktorá je postavená na platforme AMD Ryzen.
Základom tejto zostavy je herná doska MSI B350 Tomahawk, v ktorej je osadený procesor AMD Ryzen 5 1500X. Tento procesor ponúka šesť jadier a dvanásť vlákien s frekvenciou od 3,5 do 3,7 GHz, čo poskytuje dostatočný výkon pre naše testy. Zostava je doplnená o 16 GB operačnej pamäte Corsair Vengeance White LED s frekvenciou 3600 MHz a grafickú kartu Gigabyte GTX 1060 G1 Gaming s 6 GB pamäte.
Celý systém beží na operačnom systéme Windows 10 64-bit SK v najnovšej verzii Fall Creators Update. Chladenie celej zostavy zabezpečuje Fractal Design Celsius S36, čo je výkonné All-in-One vodné chladenie. Počítačová skrinka NZXT N440 Razer Special Edition poskytuje dostatok priestoru a dobré prúdenie vzduchu, pričom napájanie je zabezpečené zdrojom Fortron Hydro G s výkonom 750 W.
Pre optimalizáciu chladenia sme nahradili predinštalované ventilátory za dva kusy Noctua NF-A14 ULN a jeden NF-S12A ULN, čo prispelo k lepšiemu odvádzaniu tepla.
Výsledky testov ukázali, že aj keď SATA SSD ponúka veľmi dobré rýchlosti, M.2 NVMe disk je v tomto ohľade neporovnateľne rýchlejší. Avšak, pri M.2 NVMe disku sme zaznamenali aj niektoré negatíva.
Rýchlosť zápisu bola nižšia, než sme očakávali, a dosahovala len polovicu rýchlosti čítania. Okrem toho, prevádzkové teploty M.2 NVMe disku boli pomerne vysoké, pohybovali sa medzi 65 a 70 °C, čo je výrazne viac ako u SATA SSD, ktorý dosahoval teploty okolo 35 °C. Na záver je dôležité spomenúť, že výrobca M.2 NVMe disku ponúka aj softvérovú utilitu na správu diskov, ktorá sa nazýva WD Dashboard.
Táto utilita umožňuje monitorovať stav disku, aktualizovať firmvér a optimalizovať výkon, čo môže byť užitočné pre používateľov, ktorí chcú získať maximum zo svojho úložného zariadenia. V súhrne, rozdiely medzi SATA SSD a M.2 NVMe diskami sú značné, a to nielen v rýchlosti, ale aj v prevádzkových vlastnostiach.
Výber medzi týmito dvoma typmi diskov by mal závisieť od konkrétnych potrieb a požiadaviek používateľa. Pre bežné použitie a menej náročné aplikácie môže byť SATA SSD dostatočný, zatiaľ čo pre profesionálne použitie a náročné úlohy je M.2 NVMe disk lepšou voľbou.