O2 rozšírilo 5G sieť v Bratislave aj jej okolí

O2 pokračuje v budovaní 5G siete, a k pokrytiu častí Bratislavy pridalo aj 14 nových lokalít v regiónoch.

Operátor už takmer pred rokom odštartoval pilotnú komerčnú testovaciu prevádzku 5G siete vo vybraných častiach Bratislavy. V tomto roku po výbere dodávateľa prichádza s ďalšími novinkami. Riadnu komerčnú prevádzku na 5G technológii dodávateľa Ericsson si ako prví vyskúšajú zákazníci v celkovo už 15 mestách a obciach západného Slovenska. Do konca roka plánuje O2 masívnejšie pokrývať naopak najmä územie východného Slovenska. Stratégiou pokrývania Slovenska novou 5G sieťou od O2 je posilnenie najvyťaženejších lokalít rýchlej 4G LTE siete aj vzhľadom na ohlásenú výmenu celej rádiovej siete. Z tejto stratégie tak pocítia výhody aj zákazníci, ktorí využívajú 2G a 4G siete, keďže účelom výmeny siete je skvalitnenie aj ich parametrov.

Po tom, čo operátor ešte vlani ako prvý odštartoval komerčnú testovaciu prevádzku 5G siete pre všetkých zákazníkov vo vybraných častiach Bratislavy nastal čas, aby sme ju rozšírili aj za jej hranice. Už dnes sa do novej siete O2 môžu pripojiť obyvatelia Bratislavy, Pezinka, Ivanky pri Dunaji, Zálesia, Malinova, Bernolákova, Chorvátskeho Grobu, Slovenského Grobu, Viničného, Pezinka, Modry, Šenkvíc, Dubovej, Jaroviec a Rusoviec. V relatívne krátkom čase však budú pribúdať aj ďalšie oblasti, pričom do konca roka plánuje operátor pokrývať zhruba 20% populácie Slovenska. A keďže je ich stratégiou priniesť novú technológiu najmä tam, kde efektívne posilní kapacitné možnosti 4G LTE siete dostupnej pre 97% ľudí, prinesie tak zákazníkom lepšiu skúsenosť nielen s technológiou 5G, ale práve aj v sieťach 2G a 4G.

Aktuálne pokrytie 5G siete O2 Slovensko (7. september 2021)

Zákazníci O2 s kompatibilnými zariadeniami sa môžu v uvedených lokalitách pripojiť do siete s rýchlosťou najviac do 1 Gbps a zažiť v mobilnej sieti skúsenosť z optického fixného pripojenia. Dosahované rýchlosti samozrejme závisia od rádiových parametrov v danom mieste ale aj od modelu a čipovej sady koncového zariadenia – telefónu. V reálnej prevádzke aj na 5G telefónoch strednej triedy dosahujeme rýchlosti nad 500 Mbps, na lepších 800 Mbps a viac. Dohoda o spolupráci so spoločnosťou Ericsson na výstavbe mobilných sietí novej generácie 5G a modernizácie RAN z februára tohto roka zahŕňa aj rozsiahlu generačnú obmenu súčasných 2G, 3G a 4G technológií. Následkom tohto kroku bude zlepšenie používateľského zážitku pri používaní mobilných služieb, zníženie energetickej záťaže inštalovaných zariadení a príspevok k efektívnej výstavbe celoplošnej siete 5G.

O2 spolu s rozšírením 5G siete prináša pre zákazníkov programu O2 Smart Paušál aj ďalšie výhody. Preto, aby si zákazníci mohli vyskúšať výhody 5G siete, im každý mesiac zdvojnásobí operátor objem dát v rámci tarifu, ktorý využívajú. Zákazníci Modrého O2 Smart Paušálu tak namiesto 1GB budú môcť využívať 2GB s doplatkom 1 eura, zákazníci Strieborného tarifu budú mať celkovo k dispozícii až 6GB s doplatkom 2 eur a zákazníci Zlatého dokonca 20GB s doplatkom 3 eurá. Ešte lepšou správou však je, že dočasne do konca januára 2022 im tento objem zdvojnásobí operátor bez akéhokoľvek poplatku. Zákazník si môže tento výhodný balík aktivovať prostredníctvom aplikácie Moje O2 alebo v zákazníckej zóne na webe O2. Do 31. januára 2022 bude aktivácia a využívanie balíka bezplatné. O spoplatnení budú zákazníci informovaní aj prostredníctvom SMS správy.