Nefunkčný americký satelit dopadol v Kyjeve

V súvislosti s týmto incidentom sa už vyjadrili aj ukrajinské úrady.

Podľa informácií, ktoré sa objavili vo vojenskej správe Kyjeva, americká vesmírna sonda Rhessi dopadla na územie hlavného mesta Ukrajiny v stredu 19. apríla 2023. V súvislosti s incidentom bol vyhlásený letecký poplach, keďže padajúce teleso vytvorilo nad mestom veľký záblesk. NASA však poprela, že by jasný padajúci objekt bol jej satelitom, keďže v tom čase ešte nevstúpil do atmosféry. Miesto toho sa podľa vedcov zrejme jednalo o bolid, teda jasne žiariaci meteor. Rhessi bola zhruba 300-kilogramová vedecká družica, ktorá slúžila na pozorovanie Slnka v rozmedzí rokov 2002 až 2018.

Podľa ministra obrany Andreja Taran boli všetky potrebné opatrenia prijaté a situácia bola pod kontrolou. Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj vyjadril poďakovanie všetkým zainteresovaným za rýchlu a koordinovanú reakciu. Podobné incidenty s dopadom vesmírnych telies na Zem nie sú v histórii zriedkavé. V roku 1978 napríklad do austrálskeho púšte dopadla časť amerického satelitu. V roku 2007 zase v Kanade padlo niekoľko dielov ruského satelitu. V týchto prípadoch sa však podarilo minimalizovať následky a zranenia medzi obyvateľstvom sa nevyskytli. Podľa vedcov mohol byť jasný objekt, ktorý bol zaznamenaný nad Kyjevom, bolidom alebo veľmi jasným meteorom, ktorý vstúpil do atmosféry rýchlosťou približne 71 km/s. NASA uviedla, že v rovnakom čase vstúpil do atmosféry aj jej satelit Rhessi, ale ešte nie je jasné, kde a kedy presne zvyšky satelitu dopadli na Zem.

Rhessi bol určený na pozorovanie vysokoenergetických slnečných premenností a jeho úlohou bolo poskytnúť údaje o solárnych erupciách, ktoré môžu ovplyvniť kozmické počasie a elektromagnetické prostredie Zeme. Satelit bol vypustený v roku 2002 a svoju misiu úspešne ukončil v roku 2018. Od tej doby sa nachádzal na nízkej obežnej dráhe okolo Zeme, kde mal slúžiť ako zdroj údajov pre vedecké štúdie. Podľa NASA bol Rhessi v dobrom stave až do momentu, keď vstúpil do atmosféry, a nebol zaznamenaný žiadny výbuch alebo nezvyčajné správanie satelitu. Aj keď sa ešte nevie, či padajúci objekt nad Kyjevom bol skutočne súvisiaci s Rhessi, NASA a iné organizácie sledovali pohyb satelitu a informovali verejnosť o možnom dopade jeho zvyškov na Zem.

Pridaj komentár