Nadzvukové lietadlo bez krídel z Londýna do New Yorku?

Vďaka bezkrídlovej konštrukcii je o 50% efektívnejšie ako „tradičné“ lietadlo.

Toto je koncept nadzvukového lietadla, ktoré by mohlo letieť z New Yorku do Londýna za menej ako päť hodín. Kľúčom k tomu všetkému je jeho jedinečná konštrukcia bez krídel. Sky OV je koncept bezkrídlového lietadla, ktorý navrhol Oscar Viñals, ten istý človek, ktorý stojí za konceptom lietadla na jadrový pohon, ktoré by potenciálne mohlo letieť z Londýna do New Yorku za 80 minút.

Využíva bezlopatkové prúdové motory, ktoré sú účinnejšie ako súčasné prúdové motory a rýchlejšie. Prúdové lietadlo by využívalo technológiu vodíkového paliva, čo znamená, že by používalo elektrické jednotky poháňané vodíkovými palivovými článkami a tieto elektrické jednotky by zase poháňali trysky. Napríklad Lockheed Martin raz predstavil prototyp prúdového lietadla s kruhovým krídlom.

Sky OV využíva konštrukciu so zmiešanými krídlami, ktorá vďaka nezvyčajnému spôsobu „prilepenia“ krídel k trupu vyzerá, akoby vôbec nemala krídla. Posledná časť krídel, jediná časť, ktorá nie je fyzicky pripevnená k trupu, je veľmi malá a môže sa skladať paralelne s krídlami. Podľa Viñalsa by vďaka tomuto systému bolo bezkrídlové lietadlo o 50% úspornejšie ako „bežné“ lietadlo, a to aj vďaka tomu, že by bolo o 30% ľahšie.

Sky OV má 45,5 metra na dĺžku a rozpätie krídel 66,8 metra a pojme 200 cestujúcich, pričom jeho cestovná rýchlosť je 1235 km/h (Mach 1) a maximálna rýchlosť 1470 km/h (teda Mach 1,2). Ide však zatiaľ len o koncept.

Zdroj