macOS Ventura je dostupný na stiahnutie

Operačný systém určený pre počítače Mac sa dočkal novej hlavnej verzie.

macOS Ventura prichádza po niekoľkých mesiacoch betatestovania s vyše mesačným oneskorením po vydaní iOS 16 a watchOS 9. Aktualizácia sa dá nainštalovať na podporovaných Macoch cez sekciu Software Update v hlavných nastaveniach a je taktiež dostupná cez Mac App Store. Medzi podporované Macy patria MacBooky Pro z roku 2017 a novšie, MacBooky Air z roku 2018 a novšie, Macy mini z roku 2018 a novšie, iMacy z roku 2017 a novšie, Mac Pro z roku 2019, všetky modely iMacov Pro a pasívne chladený MacBook z roku 2017. Prvou z noviniek je Stage Manager, ktorý, i keď s trochu inou filozofiou, prichádza aj na iPadOS. Umožňuje sústrediť sa na konkrétnu úlohu, pričom ostatné aplikácie zostávajú stále poruke. Po aktivovaní funkcie sa okno hlavnej aplikácie vycentruje a zvyšné aplikácie sa „uložia“ do postranného panelu naľavo a môžu byť kedykoľvek vyvolané a taktiež umožňujú interagovanie. Je možné si vytvoriť aj skupinky okien.

Väčšina Macov má mizernú webkameru a ani najnovšie MacBooky Pro s M1 Pro/Max čipom v tejto oblasti napriek zlepšeným parametrom neexcelujú. Preto Apple prichádza s možnosťou použiť iPhone ako webkameru. Podporované sú všetky iPhony s ultraširokouhlou kamerou, ktoré majú nainštalovaný iOS 16. Funkcia Continuity Camera, tak ako ju spoločnosť nazvala, podporuje Center Stage a Studio Light, teda funkciu ktorá osvetlí používateľovu tvár a stmaví pozadie. Zlepšenia sa dočkali aj komunikačné aplikácie. FaceTime podporuje Handoff medzi iPhonom a Macom, Správy sa dočkali možnosti vymazať alebo upraviť už odoslanú správu, prípadne označiť chat ako neprečítaný.

Aplikácia Mail dostala možnosť zrušiť odoslanie odoslaného e-mailu, načasovanie e-mailov a lepšie vyhľadávanie v pošte. Za zmienku stojí ešte to, že aplikácia Správy už podporuje SharePlay, čím sa podporou pridáva k FaceTime. macOS Ventura ponúka aj nové aplikácie, konkrétne Hodiny a Počasie, a jedná sa o náprotivok k ich „originálom“ z iOS a iPadOS. Po vzore iPadOS, macOS má teraz redizajnované systémové nastavenia. Apple, spolu s inými spoločnosťami ako Google či Microsoft, sa taktiež snaží zbaviť sa hesiel a nahradiť ich novšími a bezpečnejšími Passkeys. Bezpečnejšie sú v tom, že Passkeys vždy zostanú v zariadení a nie sú uložené na servery čím sa zvyšuje ochrana pred hackermi a únikmi databáz. Passkeys sa autentifikujú cez Face ID alebo Touch ID, synchronizujú sa cez iCloud a môžu byť použité aj na ne-apple zariadeniach s autentifikáciou cez iPhone.

Vyhľadávač Spotlight sa dočkal jednoduchšej navigácie spolu s funkciou Quick Look na rýchly náhľad súborov. Umožňuje aj vyhľadávať fotky v knižnici podľa lokácie, ľudí, scén a objektov. Dokáže aj nájsť text v obrázkoch cez funkciu Live Text a umožňuje funkcie ako vytvoriť dokument, spustiť skratku alebo spustiť časovač. Aplikácia Fotky pridáva zdieľanú knižnicu, ktorú môže zdieľať dokopy šesť ľudí. Táto knižnica je oddelená od hlavnej súkromnej knižnice. Každý člen skupiny v zdieľanej knižnici môže pridávať, editovať a mazať zdieľané fotky a videá a taktiež ich môže označiť za obľúbené a zmeny sa zosynchronizujú medzi všetkými užívateľmi. Operačný systém môže po novom nainštalovať bezpečnostné aktualizácie bez aktualizácie systému samotného a nevyžaduje to ani reštart Macu.

Zdroj

Pridaj komentár