Má zmysel 45W rýchlonabíjanie pri novej sérii Galaxy S22?

Podľa najnovších meraní a porovnaní rýchlosti nabíjania 45W vs 25W lacnejšou nabíjačkou sa ukazuje, že nie.

Kórejský gigant v tomto zrejme premrhal šancu ponúknuť používateľom viac (a rýchlejšie nabíjanie). Toto rýchlonabíjanie telefónov Samsung Galaxy S22+ a S22 Ultra v skutočnosti nemá žiadny význam. Oba vybavenejšie modely (S22+ a S22 Ultra) ponúkajú 45W rýchlosť káblového nabíjania, zatiaľ čo základný S22 si zachoval 25W rýchlosť svojho predchodcu. Pokiaľ ide o rýchlosti nabíjania, priemysel sa v posledných rokoch vyvíjal rýchlym tempom. Telefón strednej triedy od konkurencie môžete získať so 65W nabíjaním, zatiaľ čo vlajkové lode značiek ako Xiaomi a Vivo už prekročili 100W hranicu (je však otázna životnosť batérie aj dlhodobé dôsledky). Takže aj keď 45W nie je veľká vec, je to prinajmenšom krok vpred. Navyše sa dá oprávnene tvrdiť, že kompromisy v kapacite batérie nestojí za tých pár ušetrených minút po určitom bode. Žiaľ, aj tých 45W sa ukázalo, že existuje len v marketingových materiáloch, takže by to nemalo význam.

Ako sú na tom teda úplne nové modely S22+ a S22 Ultra z hľadiska rýchlosti nabíjania? Zahraničný web podrobil dvojicu testom nabíjania s použitím troch nabíjačiek. Originálnych 45W a 25W nabíjačiek Samsung, ako aj 65W PD nabíjačky tretej strany. Všimnite si, že obe nabíjačky Samsung podporujú štandardy napájania (PD) aj programovateľného napájania (PPS), zatiaľ čo riešenie tretej strany je certifikované len pre PD. Vidíme, že S22+ dosiahol 62% nabitie po 30 minútach s 25W nabíjačkou a iba 64% pri použití 45W. Pýtate sa, ako je to s modelom S22 Ultra? Ten dosiahol 61% nabitie po 30 minútach na 25W nabíjačke a 60% pri použití 45W. 65W PD nabíjačka tretej strany dokázala za rovnaký čas naplniť batériu Ultra na 65%, ale všetky tieto výsledky sú v rámci chyby.

Úplné nabitie telefónu S22+ z 0  trvalo 1:01 hodiny pri 45W nabíjačke a len o minútu dlhšie pri 25W nabíjačke. Úplné nabitie od 0% na S22 Ultra s 25W nabíjačkou trvalo presne 1:04 hodiny, zatiaľ čo 45W tehla splnila túto úlohu len o 5 minút rýchlejšie, teda za 59 minút. Nabíjačke tretej strany s výkonom 65W PD to trvalo 1:02 hodiny. Čo to znamená? Nuž, tvrdenie Samsungu o 45W rýchlosti nabíjania je vyslovene zavádzajúce, keď ani v spojení s originálnou nabíjačkou neponúka žiadne reálne hmatateľné výhody z hľadiska času nabíjania oproti 25W riešeniu. Aby toho nebolo málo, presne v rovnakej pozícii bola firma aj v prípade Note 10+ v roku 2019. Spoločnosť vtedy upustila od tvrdenia o 45W nabíjaní pri modeli Note 20 Ultra. Po jeho obnovení pri modeloch S22+ a S22 Ultra sme si mysleli, že sa poučila zo svojich chýb a tentoraz to urobila správne.

Z toho vyplývajú dva dôležité poznatky. Prvým je, že ak používateľovi záleží na rýchlosti nabíjania, séria Galaxy S22 bude rovnakým sklamaním ako vlajkové lode Samsungu, ktoré prišli pred nimi. Podobne ako tomu bolo v posledných dvoch rokoch, na plné nabitie budete potrebovať hodinu. Druhým dôvodom je, že ak si nakoniec zaobstaráte modely S22+ a S22 Ultra, nemá zmysel utrácať oficiálnu maloobchodnú cenu 50 eur za 45W nabíjačku, 25W tehla bude doslova fungovať rovnako dobre len za 20 eur.

Zdroj

Pridaj komentár