Intel tvrdí, že jeho Alder Lake prekonajú M1 Pro od Apple

Intel síce oznámil novú generáciu svojich CPU pod označením Alder Lake už na CES 2022, ale na rozdiel od desktopov sa až teraz dozvedáme detaily o výkone ich mobilnej verzii.

Zatiaľ čo čipy zo série H sú určené pre výkonné stroje ako napríklad MSI Raider GE76, kde treba riešiť veci ako poriadne chladenie a vysokú spotrebu, čipy série U a P sú určené pre zariadenia 2v1 a pre ľahké a tenké notebooky, kam patria aj MacBooky Pro od Apple. Gigant tvrdí, že jeho CPU série U sa vyrovnajú procesorom M1 a výkonnejšie čipy série P podľa jeho vlastných slov porážajú vo výkone M1 Pro. V porovnaní s minulogeneračným Core i7-1195G7, firma vraví že jeho nové čipy ponúkajú až o 70% vyšší výkon v multijadrovom výkone. V použití v reálnom svete, spoločnosť spomína že čipy zo série P sú o 50% výkonnejšie v Blenderi a o 30% rýchlejšie pri editovaní fotografií v porovnaní s poslednou generáciou.

Čo je však ešte zaujímavejšie, Intel ukazuje ako čipy oboch sérií U aj P výkonom prekonávajú M1 Pro a do úzadia posiela aj Ryzen 7 5800U. AMD však čoskoro predstaví Ryzeny 6000, ktoré majú mať podľa slov výrobcu značne vyšší výkon, takže ešte si musíme počkať ako si čipy od Intelu poradia s konkurenciou. Zaujímavé je, že výrobca nezverejnil, ako si jeho čipy stoja v porovnaní s M1 Max od Apple. Intel pri svojich čipoch série U a P zostáva pri grafickom riešení Iris Xe graphics, ktoré vôbec nie sú zlé na gaming. V hre League of Legends dosahuje 115 snímok za sekundu a pri GTA V úctyhodných 82 snímok, oboje pri rozlíšení 1080p. Ale opäť, to čo sa počíta, je porovnanie s integrovanými grafikami od AMD. Tá použije vo svojich procesoroch Ryzen 6000 architektúru RDNA 2, ktorá sa nachádza v grafických kartách série RX 6000.

Konkurenčná spoločnosť Intelu tvrdí, že pri rozlíšení 1080p dosiahla takmer 60 fps pri oveľa na výkon náročnejších hrách ako Borderlands 3 a Metro Exodus. Intel však potvrdil, že jeho upscalingová technológia XeSS si nájde svoju cestu do integrovaných grafík neskôr tohto roku, čo by malo prispieť k výraznému nárastu výkonu. Intel hovorí, že roku 2022 príde na trh vyše 250 výrobkov s týmito procesormi. To zahŕňa aj zariadenia s ohýbacím displejom s 9W čipmi, ako napr. ASUS Zenbook 17 Fold, ako aj tenké hráčske notebookmi s TDP na úrovni 28W. Tieto nové čipy série U a P používajú rovnakú platformu ako čipy série H, čo zahŕňa podporu pamätí DDR4 a DDR5, Wi-Fi 6E a Thunderbolt 4.

Zdroj

Pridaj komentár