Je tu revolučná technológia uskladňovania energie

Každému, kto uvažuje o strešnom solárnom systéme, sa bude páčiť inovácia Yotta Energy z Texasu.

Zaujímavé je, že práve to, čo táto zostava nezahŕňa, by mohlo najviac zmeniť hru pre malé a stredné podniky, na ktoré sa spoločnosť zameriava. Na skladovanie energie nie je potrebná žiadna ďalšia plocha – a tiež žiadne výkopy, konštrukcie ani základy. Majitelia nebudú potrebovať terénne úpravy, oplotenie ani estetické úpravy. A pre veľkú batériu nie je dôvod na dodatočné stavebné a elektrické povolenia. Dosahuje sa to jedinečným konceptom, pri ktorom sa pod strešnými panelmi inštaluje séria malých batérií.

Prakticky ide o revolučné riešenie uskladňovanie energie pre malé a stredné podniky a domácnosti. To je v protiklade s tradičnými systémami, kde je väčšia batéria inštalovaná na inom mieste v dome alebo firme na uskladnenie solárnej energie. „Spoločnosť spolupracuje priamo so zákazníkmi na trhu, ktorý považuje za nedostatočne pokrytý, s cieľom poskytnúť komplexné služby v oblasti solárnej energie a skladovania energie,“ napísal Kyle Field z CleanTechnica.

Keď solárne panely zachytávajú slnečné svetlo, vytvárajú jednosmerný prúd. Na jej premenu na striedavý prúd sa používa menič, ktorý sa potom ukladá do batérie na neskoršie použitie. Populárna je napríklad sústava Powerwalls od Tesly, ktorá sa používa v domácnostiach a firmách a je ich nainštalovaných viac ako 500 000. Zvyčajne stoja okolo 10 000 USD alebo viac. Konštrukcia tejto spoločnosti eliminuje potrebu zapojenia ďalšieho systému pre batériu.

Malé napájacie bloky umiestnené pod panelmi vážia každý zvládnuteľných 53 kilogramov vrátane mikrostriedačov na premenu energie z jednosmerného prúdu na striedavý. Decentralizované skladovanie prispieva k nižším nákladom na inštaláciu, celoživotnú údržbu a prevádzku ako súčasť vysoko efektívneho systému, tvrdí Yotta na svojej webstránke.

Batérie využívajú lítium-železofosfátovú (LFP) chémiu, typ batérií, ktoré vyrábajú väčší výrobcovia vrátane CATL a ďalších. Je lacnejší ako tradičné napájacie akumulátory, pretože LFP využíva lacnejšie materiály. Batéria firmy úspešne fungovala v texaských horúčavách. Okrem toho konštruktéri vytvorili napájacie balíky s rebrami, ktoré im umožňujú samočinné chladenie bez externej chladiacej kvapaliny.

Ešte tento rok plánuje spoločnosť nainštalovať systémy v severnej časti krajiny, aby otestovala zostavu v chladnejšom podnebí. „Naďalej sme odhodlaní posúvať hranice udržateľných technológií, presadzovať vplyvné zmeny a formovať jasnejšiu a čistejšiu budúcnosť pre budúce generácie,“ uviedol v správe generálny riaditeľ Yotta Omeed Badkoobeh.

Inovácia by mohla pomôcť rozšíriť rastúci sektor obnoviteľných zdrojov energie v USA, ktorý už teraz produkuje 20% energie v krajine, pričom podľa vládnych štatistík sa solárna energia podieľa na tomto mixe 3,4%. Prechod na čistejšie zdroje energie znižuje znečistenie ovzdušia, ktoré otepľuje planétu a vzniká pri výrobe elektriny zo špinavej energie. Prechod na obnoviteľné zdroje energie má navyše širokú škálu zdravotných výhod, ktoré sa vzťahujú aj na školské triedy.

Podľa odborníkov sa totiž zistilo, že prehrievanie Zeme má vplyv na známky. Tím Yotta má v úmysle byť súčasťou riešenia a už inštaluje množstvo systémov v hodnote megawattov. „Udržateľné inovácie sú kľúčom k riešeniu svetových energetických výziev,“ uviedol Badkoobeh vo vyhlásení.

Zdroj