Je internet Starlinku je konečne ziskový?

Analytici veria, že internetová služba Starlink od SpaceX je konečne zisková.

Firma vypustila prvú várku satelitov na obežnú dráhu pre svoju internetovú službu Starlink v máji 2019. Nasadila pritom viac ako 5 000 satelitov a zdá sa, že má stabilný peňažný tok a dostatočné finančné prostriedky na investície do budúcnosti. Odhadované zisky pred úrokmi, daňami, odpismi a amortizáciou (EBITDA) dosahujú 3,8 miliardy dolárov a peňažný tok je okolo 600 miliónov dolárov.

Quilty Space nedávno uviedla, že internetová služba sa teraz stala ziskovou, čím prekonala negatívne očakávania, ktoré predtým vyjadrili mnohí veteráni z odvetvia. Podľa Chrisa Quiltyho, spoluzakladateľa analytickej firmy rýchly vzostup Starlinku prekvapil takmer každého. SpaceX prvýkrát oznámil svoj zámer vybudovať satelitnú „megakonšteláciu“ v roku 2015, s vtedy nepredstaviteľným plánom ponúkať internetové pripojenie z nízkej obežnej dráhy Zeme zákazníkom po celom svete.

Spočiatku bol projekt považovaný za príliš zložitý a náročný na dosiahnutie významných výsledkov. V roku 2015 bola najväčšou konšteláciou obiehajúcou Zem sieť satelitných telefónov Iridium so 66 satelitmi. Quilty predpokladal potenciálny „čiastočný dopad“ vznikajúceho podnikania Starlink v konkrétnych segmentoch priemyslu, ale nikdy si nepredstavoval rozsah úspechu. Starlink v súčasnosti prevádzkuje 5 200 satelitov, ktoré poskytujú internetové pripojenie 2,7 miliónom zákazníkov v 57 rôznych krajinách po celom svete.

Ako súčasť portfólia SpaceX verejne nezverejnila svoju finančnú situáciu. Avšak Quilty vyvinul vlastný model na posúdenie výkonu vesmírnej internetovej služby. Podľa nich sa očakáva, že príjmy Starlinku za rok 2024 dosiahnu 6,6 miliardy dolárov, čo je významný nárast z prakticky nuly len pred štyrmi rokmi. Spoločnosť dosiahla tieto pozoruhodné výsledky efektívnym riadením nákladov. SpaceX si konštruovala vlastné satelity, pričom každý model verzie 1.0 stál okolo 200 000 dolárov.

Analytici pripisujú úspech Starlinku „agresívnej“ integrácii SpaceX, ktorá minimalizuje závislosť od dodávateľov tretích strán. Okrem toho spoločnosť dosiahla vysoké výrobné objemy, čím nastavila produkčný rytmus bezprecedentný v satelitnom priemysle. Očakáva sa, že Starlink tento rok minie približne 3,1 miliardy dolárov, pričom pokračujúci rast bude poháňaný jeho satelitmi verzie 3.0. Tieto nové satelity ponúkajú vylepšené schopnosti, vrátane vyšších širokopásmových rýchlostí a priamej komunikácie s mobilnými zariadeniami, čím eliminujú potrebu pozemných užívateľských terminálov. Navyše, SpaceX spolupracuje s americkou armádou na vývoji utajovanej sledovacej siete.

Zdroj