iOS 18 predstavený, súčasťou je aj Apple Intelligence

Apple na svojej konferencii predstavil novinky, ktoré prídu s iOS 18.

WWDC (Worldwide Developers Conference) prináša informácie o operačnom systéme iOS 18, ďalšiu iteráciu systému pre iPhony, ktorá by mala byť dostupná na jeseň tohto roka pre množstvo modelov. Podľa očakávania bola kľúčovou novinkou Apple Intelligence, čo je vlastný ťahák spoločnosti v oblasti umelej inteligencie, dostupný pre zariadenia poháňané čipmi A17 a všetkými čipmi radu M.

Ide o personalizované nástroje AI, ktoré pomáhajú pri každodenných úlohách – napríklad pri určovaní priorít notifikácií. K dispozícii sú aj nástroje na písanie, dostupné vo všetkých aplikáciách, na prepisovanie (s viacerými verziami), korektúry alebo sumarizáciu textu. Aplikácia Mail tiež získava návrhy inteligentných odpovedí a možnosť vyzdvihnúť prioritné e-maily na začiatok priečinka Doručená pošta.

Apple rád zdôraznil, že jeho umelá inteligencia je „založená na vašich osobných informáciách a kontexte“ a môže odkazovať na to, na čo sa pozeráte na obrazovke. S AI však prichádza „silné súkromie“ vďaka spracovaniu v zariadení – to znamená, že AI vie o používateľských osobných údajoch, ale nezbiera tieto údaje. Umelá inteligencia tiež umožňuje vytvárať obrázky vhodné pre konverzácie na základe profilových obrázkov priateľov.

Skica, ilustrácia a animácia sú tri štýly, v ktorých možno vytvárať obrázky pomocou nástroja Apple Image Playground, ktorý je zabudovaný do mnohých natívnych aplikácií, ale je k dispozícii aj ako samostatný nástroj. Každý obrázok sa vytvára v zariadení. „Genmoji“ sú tiež vecou. Áno, znamená to generatívne emoji s umelou inteligenciou a je to presne to, čo si myslíte.

Genmoji môže vytvoriť na základe niekoho fotografie a AI ti umožní vyhľadávať obrázky a videá pomocou prirodzeného jazyka. Nástroj Vyčistiť je gumička s umelou inteligenciou, ktorá pomôže zbaviť sa nežiaducich ľudí a objektov na fotkách. Funkcia Memories umožňuje vytvoriť videopríbeh jednoduchým zadaním popisu. Ten využíva rozpoznávanie jazyka a obrazu na výber najlepších fotografií a videí na základe opisu. Dokonca poskytne aj návrhy skladieb, ktoré sa k nim hodia.

V aplikáciách Poznámky a Telefón možno nahrávať, prepisovať a sumarizovať zvuk. Ak používateľ nahrá telefonický hovor, účastníci budú upozornení a po jeho skončení dostane zhrnutie. Apple Intelligence používa veľké jazykové a difúzne modely. Private Cloud Compute jej umožňuje využívať serverové modely na zložitejšie dotazy. Servery „ponúkajú súkromie a bezpečnosť vášho iPhonu“, pretože nikdy neukladajú používateľské údaje. Tieto sľuby bude zrejme možné nezávisle overiť.

Veľký skok vpred sa chystá pre Siri, ktorá ho rozhodne potrebovala. Asistentka má nový vzhľad a sľubuje, že bude viac rozumieť prirodzenému jazyku. Siri si tiež pamätá kontext konverzácie a teraz do nej možno písať. Možno jej klásť aj otázky týkajúce sa funkcií systému iOS. V priebehu „budúceho roka“ získa Siri povedomie na obrazovke a bude ju možné používať na ovládanie aplikácií.

Reálna je aj údajná dohoda Apple s OpenAI, takže teraz v iOS 18 získajú používatelia ChatGPT, ku ktorej možno pristupovať cez Siri. ChatGPT je integrovaný aj do celosystémových nástrojov na písanie. Používateľské požiadavky a informácie sa nebudú zaznamenávať. Ak si už používateľ predplatil ChatGPT, môže sa prihlásiť, aby získal prémiové funkcie. ChatGPT príde „neskôr v tomto roku“, takže nemusí byť k dispozícii pri spustení – alebo aspoň nie pri vydaní prvej beta verzie iOS 18.

Systém iOS 18 obsahuje aj viac funkcií prispôsobenia ako kedykoľvek predtým. Domovskú obrazovku si možno viac prispôsobiť, vrátane umiestňovania vecí na mriežku v ľubovoľnom poradí, zmeny farieb ikon aplikácií, aby dopĺňali tapetu (alebo nie), a Ovládacie centrum je teraz tiež viac prispôsobiteľné – s viacerými stránkami a API pre vývojárov, aby mohli ponúknuť vlastné ovládacie prvky pre svoje aplikácie tretích strán.

Aplikácie teraz možno uzamknúť, aby ich používateľ ochránil pred zvedavými pohľadmi, a môže si vybrať, ktoré kontakty môžu aplikácie vidieť, aby nemusel mať prístup ku všetkým, keď im zdieľa používateľ svoj iPhone. V novej aplikácii Heslá je a jednom mieste prístup k svojim heslám, ale aj k prístupovým kľúčom, heslám Wi-Fi a overovacím kódom. Aplikácia upozorní na bežné slabiny, ako sú heslá, ktoré sa dajú ľahko uhádnuť alebo použiť viackrát, ako aj na tie, ktoré sa objavujú v známych únikoch údajov.

Správy dostanú „tapbacky“ (čo Apple naozaj chce, aby bolo slovo) s akýmkoľvek emoji alebo nálepkou – nevolať ich Reakcie. K dispozícii je aj podpora plánovaných správ, ako aj formátovanie textu s tučným písmom, podčiarknutím a kurzívou a efekty ako chvenie, trasenie a odrážanie. A v tejto súvislosti spoločnosť tiež potvrdila, že podpora RCS bude zapracovaná do systému iOS 18. Samozrejmosťou bude aj obojsmerné satelitné posielanie správ s koncovým šifrovaním.

Aplikácia Mail dostane kategorizáciu na zariadení s kategóriami Primárne, Transakcie, Aktualizácie a Akcie – áno, pripomína to to, čo Gmail zaviedol pred mnohými, mnohými rokmi. K dispozícii sú aj „digesty“ jednotlivých kategórií na ich rýchle prelistovanie. Mapy majú nové topografické mapy s turistickými trasami, ktoré sú prístupné offline, Peňaženka dostáva funkciu Tap to Cash ako spôsob výmeny Apple hotovosti len priložením dvoch iPhonov k sebe.

Denník získava zobrazenie Insights a možno v ňom vyhľadávať minulé záznamy. Do iOS prichádza herný režim, ktorý minimalizuje aktivitu na pozadí počas hrania a výrazne zlepšuje odozvu herných ovládačov a slúchadiel AirPods. Fotky dostali nový dizajn, ktorý Apple označuje za najväčší v histórii. Pripomína nám to album Xperia od Sony z roku 2016, ale možno je to len náš pocit.

Aplikácia sa teraz otvára ako mriežka s knižnicou v spodnej časti. Používateľ získa „zbierky“ (ktoré môže pripnúť na vrch) pre veci, ako sú ľudia a domáce zvieratá, a môžete filtrovať veci, ako sú snímky obrazovky. Aplikácia tiež triedi obrázky podľa tvárí, aby ste mali rýchly prístup k záberom svojich priateľov a rodiny. iOS 18 bude k dispozícii ako verejná beta verzia v júli a na jeseň bude uvoľnený pre verejnosť. Vývojárska beta verzia je už k dispozícii pre tých, ktorí chcú otestovať svoje aplikácie na novej platforme.

Zdroj