Experimentálna tabletka napodobňuje účinky cvičenia

Môže to byť obrovským bonusom pre ľudí, ktorí sa nemôžu venovať fyzickej aktivite.

Vedci z Washington University School of Medicine v St. Louis oznámili, že sú blízko k vytvoreniu tabletky, ktorá napodobňuje účinky cvičenia na fyzické a duševné zdravie.  „Cvičenie nemôžeme nahradiť, cvičenie je dôležité na všetkých úrovniach,“ uviedol Bahaa Elgendy, hlavný výskumník projektu, v správe. „Ak môžem cvičiť, mal by som pokračovať a venovať sa fyzickej aktivite. Existuje však veľmi veľa prípadov, v ktorých je potrebná náhrada.“

Elgendy, profesor anestéziológie, a jeho kolegovia dúfajú, že sa im podarí vyvinúť liek, ktorý napodobní schopnosť cvičenia zlepšiť metabolizmus a rast svalových buniek spolu so zlepšením svalovej výkonnosti. Takýto liek by mohol kompenzovať svalovú atrofiu a slabosť, ktoré sa objavujú s vekom alebo sú ovplyvnené rakovinou, genetickými podmienkami alebo inými dôvodmi, pre ktoré jednotlivci nemôžu cvičiť. Môže tiež pôsobiť proti účinkom liekov na chudnutie, ktoré vyvolávajú úbytok hmotnosti aj svalov.

Po desiatich rokoch práce tím Washingtonskej univerzity identifikoval receptory súvisiace s estrogénom alebo ERR, ktoré spôsobujú metabolické zmeny spojené s cvičením. Identifikovali zlúčeninu s názvom SLU-PP-332, ktorá aktivuje všetky tri typy ERR vrátane najnáročnejšieho cieľa, ERRa, ktorý reguluje adaptáciu na stres vyvolanú cvičením a ďalšie fyziologické procesy vo svaloch.

Pri pokusoch na myšiach vedci zistili, že táto zlúčenina zvýšila odolnosť typu svalových vlákien voči únave a zároveň zlepšila vytrvalosť zvierat pri behu na bežiacom páse pre hlodavce. Potom, aby vylepšili svoj objav a vyvinuli varianty, ktoré by sa dali patentovať, Elgendy a jeho tím navrhli úplne nové molekuly, ktoré by posilnili interakciu s receptormi a vyvolali silnejšiu reakciu, než akú mohol poskytnúť SLU-PP-332.

Výskum ukázal, že používanie SLU-PP-332 by mohlo nielen simulovať prínos cvičenia, ale mohlo by pomôcť aj ľuďom s obezitou, srdcovým zlyhaním alebo poklesom funkcie obličiek v súvislosti s vekom. Zdá sa, že aktivita ERR pomáha čeliť škodlivým procesom, ktoré prebiehajú v mozgu jedincov trpiacich Alzheimerovou chorobou a tých, ktorí majú neurodegeneratívne ochorenia. Zatiaľ čo SLU-PP-332 nemôže prejsť do mozgu, niektoré z novších zlúčenín, ktoré vedci vyvinuli, to dokážu.

„Pri všetkých týchto stavoch hrajú ERR významnú úlohu,“ poznamenal Elgendy podľa štúdie Finds. „Ak máte zlúčeninu, ktorá ich dokáže účinne aktivovať, môžete vyvolať mnohé priaznivé účinky.“ Tím plánuje tieto zlúčeniny ďalej testovať prostredníctvom svojho startupu Pelagos Pharmaceuticals s cieľom vyvinúť lieky na neurodegeneratívne poruchy, svalovú atrofiu a srdcové zlyhávanie a sľubuje budúcnosť, v ktorej by účinky fyzickej aktivity mohli byť len jednou tabletkou. Tento vzrušujúci výskum bol predstavený na jarnom stretnutí Americkej chemickej spoločnosti 2024 v New Orleans.

Zdroj