EÚ chce priniesť opäť ľahko-vymeniteľné batérie

Čo je staré, je opäť nové, aspoň v Európskej únii.

Európsky parlament nedávno hlasoval za nové právne predpisy, ktoré by mali zrevidovať celý životný cyklus batérií, od návrhu až po ukončenie životnosti, čo zahŕňa dôležité upozornenia pre používateľov smartfónov. Medzi mnohými zmenami by nové pravidlá vyžadovali, aby batérie v spotrebiteľských zariadeniach, ako sú smartfóny, boli ľahko vyberateľné a vymeniteľné. V súčasnosti to vo väčšine telefónov zďaleka nie je pravidlom, ale nebolo to tak vždy.

V skorších časoch mobilných telefónov (spomeňme Nokia 5190, Nokia 3310, Motorola Razr V3, Palm Treo 700p) trvala výmena batérie len niekoľko sekúnd. Technológia nabíjania nebola až taká rýchla a nebolo nezvyčajné nosiť so sebou náhradnú batériu, ktorú ste mohli vymeniť, keď sa vybil primárny akumulátor. Väčšina batérií boli samostatné modulárne jednotky, ktoré sa dali vymeniť uvoľnením západky a vysunutím, podobne ako dnes batérie v akumulátorovom náradí.

V prípade telefónov s „internými“ batériami ste jednoducho odklopili zadný kryt zariadenia, vybrali batériu, vložili novú a zapli ju späť. Výrobcovia nakoniec upustili od ľahko vymeniteľných batérií v prospech „uzavretých“ telefónov s elegantnejším dizajnom. Mnohí spotrebitelia sa proti tejto zmene ohradili, ale časom ju väčšina prijala ako novú normu a prešla na ňu.

Nové pravidlá EÚ by mohli prinútiť výrobcov, aby otvorili historické knihy a hľadali nápady, ako sa posunúť vpred. Nie je to prvýkrát, čo EÚ podnietila prehodnotenie. Minulý rok stanovila EÚ termín 28. decembra 2024, do ktorého musia telefóny a iné malé elektronické zariadenia obsahovať port USB-C na nabíjanie.

To je pre Apple problém vzhľadom na to, že iPhone používa proprietárny port Lightning. Spoločnosť už potvrdila, že mandát splní, čo znamená, že by sme mohli vidieť tohtoročnú sériu nových iPhonov dodávanú s USB-C – aspoň v EÚ.

Zdroj

Pridaj komentár