Colníci zastavili dve Tesly Cybertruck pašované do Ruska

Elektromobily boli v krajine spozorované už skôr.

Zdá sa však, že niektorí ľudia v Rusku sa naozaj chcú dostať k elektrickému vozidlu. Nanešťastie pre nich im plány prekazili litovskí colníci. Oficiálne konto litovského colného úradu na Facebooku prezrádza, že na kontrolnom stanovišti Salcininku pri ceste do Bieloruska boli zadržané dva elektromobily Cybertruck, pravdepodobne na ceste ku kupcovi v Rusku.

Cybertruck sa dá momentálne kúpiť len v USA. Tesla zaviedla klauzulu o zákaze predaja prvých modelov a pohrozila predajcom, že ich bude žalovať o 50 000 USD a prípadne im nepredá žiadne budúce vozidlo. To však nezabránilo niektorým ľuďom, aby svoje elektromobily previedli, hoci cena za ďalší predaj v poslednom čase klesla v dôsledku všetkej zlej publicity o Cybertrucku.

EÚ, ktorej členom je aj Litva, uvalila v roku 2014 na Rusko sankcie na dovoz ojazdených vozidiel. Úrady v Európe zvyšujú svoje úsilie o presadzovanie týchto embárg po tom, ako sa zistilo, že každé druhé vozidlo v hodnote vyššej ako 50 000 eur (53 630 USD), ktoré vlani prešlo cez Kazachstan, Bielorusko a Uzbekistan, skončilo v Rusku. „Začalo sa predbežné vyšetrovanie pašovania a porušenia medzinárodných sankcií,“ napísal litovský colný úrad. Vodiči kamiónov boli po vypočutí prepustení.

Majiteľ Cybertrucku v Rusku nedávno povedal, že jedno z vozidiel získal tak, že majiteľovi, držiteľovi skoršej rezervácie, dal „ponuku, ktorú nemohol odmietnuť“, čo je, dúfajme, odkaz na peniaze a nie na nejakú mafiánsku hrozbu. Vozidlo bolo vyvezené do jednej z európskych krajín a do Ruska sa dostalo cez Bielorusko. Minulý mesiac vydalo americké ministerstvo dopravy stiahnutie všetkých nákladných vozidiel Cybertrucks z trhu kvôli chybe, ktorá môže spôsobiť zaseknutie akceleračného pedála pod obložením interiéru.

Zdroj