Auto Rolls-Royce Freddieho Mercuryho z 1974 ide do dražby

Rolls-Royce Silver Shadow z roku 1974, ktorý vlastnil frontman skupiny Queen Freddie Mercury, pôjde 5. novembra do dražby v aukčnej sieni RM Sotheby’s.

Výťažok z predaja pôjde na konto charitatívnej organizácie Superhumans Center, ktorá poskytuje pomoc Ukrajine. Hoci sedan s farbou Silver Chalice bol ako nový registrovaný v Spojenom kráľovstve, do Mercuryho obežnej dráhy sa dostal až v roku 1979, keď ho kúpila produkčná spoločnosť rockovej hviezdy Goos Productions Ltd., uvádza sa v ponuke. Hoci Mercuryho v Rollsovi pravdepodobne šoférovali, sám ho pravdepodobne nikdy nešoféroval, pretože zrejme nikdy nezískal vodičský preukaz. K vozidlu sú priložené dokumenty potvrdzujúce jeho spojenie s Mercurym vrátane faktúr z dielne na spevákovo meno, ďalších dokumentov na meno jeho bývalej partnerky Mary Austinovej a listu od dlhoročného manažéra skupiny Queen Jima Beacha, ktorý potvrdzuje Mercuryho vlastníctvo. Model Silver Shadow, ktorý sa vyrábal v rokoch 1965 až 1980, bol pre značku Rolls veľkým technologickým krokom vpred.

Shadow (a príbuzný Bentley radu T) mal unifikovanú konštrukciu karosérie namiesto konštrukcie karosérie na ráme predchádzajúcich modelov spolu s hydraulickým samonivelačným systémom odpruženia, ktorý bol licencovaný od Citroënu. Pohon zabezpečoval všadeprítomný osemvalec Rolls-Royce/Bentley L-Series V-8, ktorý mal pri uvedení modelu Silver Shadow na trh objem od 6,3 litra, ale neskôr bol zväčšený na 6,8 litra (toto vozidlo má verziu s väčším objemom). Iterácie tohto motora s elektronickým vstrekovaním paliva a preplňovaním turbodúchadlom sa vyrábali až do roku 2020. Po Mercuryho smrti v novembri 1991 na vozidle Silver Shadow jazdila sestra zosnulej rockovej hviezdy Kashmira Cooke, ktorá ho v roku 2003 kúpila od Freddie Mercury Estate. Následne bolo vydražené v roku 2013, keď ho kúpil súčasný majiteľ. V inzeráte sa uvádza, že auto bolo nejaký čas uskladnené a pred jazdou by sa malo skontrolovať.

RM Sotheby’s očakáva, že Silver Shadow sa predá za 20- až 30-tisíc britských libier, čo pri súčasnom výmennom kurze zodpovedá zhruba sume 22- až 33-tisíc dolárov (eur). Aj tieto relatívne nízke odhady pravdepodobne odrážajú spojitosť tohto vozidla s celebritami. Vďaka dlhej sériovej výrobe je Silver Shadow pre Rolls-Royce relatívne bežný, takže jeho hodnota nikdy nebola obzvlášť vysoká.

Zdroj

Pridaj komentár