Apple predstavil nové iPhony 15. Čo prinášajú?

Stalo sa tak na včerajšej keynote s kódovým názvom Wonderlust.

Základný iPhone dostal niekoľko podstatných noviniek z minuloročných iPhonov 14 Pro (Max), ako napríklad Dynamic Island s podporou živých aktivít alebo vyšší jas. Ten dosahuje rovnako ako v prípade iPhonu 14 Pro špičkový HDR jas 1600 nitov a outdoorový jas až 2000 nitov. Čo však nepribudlo je always-on displej a ProMotion pre variabilnú frekvenciu 1 až 120 Hz, tieto funkcie zostávajú exkluzívne pre radu Pro. Menší z dvojice základných iPhonov si zachoval uhlopriečku 6,1″, väčšie Plusko narástlo na 6,7″. iPhone 15 si z predchodcu série Pro prevzal aj čip A16 Bionic a 48 MPx hlavný snímač, vďaka ktorému, okrem iného, pribudol aj virtuálny teleobjektív s 2-násobným priblížením. Výsledným rozlíšením 12 MPx, ktorý je použiteľný aj pre nahrávanie 4K videa, ale aj napriek tomu nepodporuje ProRAW.

Novinka však nie je len „budgetová 14 Pro“, prináša aj novinku v podaní novej generácie Ultra Wireband čipu pre presnú lokalizáciu a hlavne USB-C port pre nabíjanie, prenos dát a obrazu až v 4K60 HDR a pripojenie príslušenstva. Žiaľ, aj keď je tvar konektoru je USB-C, rýchlosť je limitovaná na rozhranie USB 2.0, čo znamená 480 Mbps, rovnako ako jeho predchodcovia s Lightning konektorom. Zaujímavou novinkou je portrétový mód novej generácie, ktorý umožňuje prepnúť do portrétového režimu fotografiu, na ktorej bola detegovaná osoba alebo iný vhodný objekt. Prítomné sú nové možnosti ovládania ostrosti a hĺbky, spolu s možnosťou prepnúť zameranie z jednej osoby na druhú osobu na fotografii.

Cena v USA začína na 799 USD pre iPhone 15 a 899 USD pre iPhone 15 Plus. Dostupný bude v kapacitách 128GB, 256GB a 512GB v piatich farbách: ružová, žltá, zelená, modrá a čierna. Ako tradične, veľké novinky si kalifornský gigant ponechal pre sériu Pro. Šasi už nie je hliníkové, ale z titánu, vďaka čomu by mal byť iPhone odolnejší a ľahší, konkrétne model 15 Pro je ľahší o 19 gramov ako 14 Pro. Stenčili sa aj rámiky okolo displeja. Na boku pribudol Action Button, ktorý nahradil stíšovacie tlačidlo. Dajú sa mu priradiť viaceré funkcie, ako napríklad spustenie tichého režimu, fotoaparátu, diktafónu či skratky v aplikácii Shortcuts. Pod kapotou je novinka čip A17 Pro. Okrem vyššieho výkonu výkonných jadier o 10%, GPU o 20% a dvojnásobného výkonu Neural Engine s 35 biliónmi operácii za sekundu prináša ProRes dekóder/enkóder a AV1 dekóder.

Novinkou je aj hardvérová akcelerácia Ray Tracing, ktorá je oproti tej softvérovej 4x výkonnejšia a zrejme aj spotrebováva menej batérie. Podporu Ray Tracing a AV1 teda očakávame aj v M3 Macoch. A17 Pro je vyrábaná 3 nm procesom. Novinky sa dočkal aj kamerový systém. Hlavná kamera má väčší senzor, ktorý vie prijať viac svetla a podporuje 3 dĺžky ohnísk (24 mm, 28 mm a 35 mm), dôležitých pre profesionálnu fotografiu. Ultraširokouhlá kamera má nový anti-reflexný povrch, podobne ako vylepšený nočný režim a Smart HDR. Najväčšou novinkou je však teleobjektív v iPhone 15 Pro Max. Dosahuje až 5-násobný zoom (180 mm ohnisková vzdialenosť) a má väčší senzor.

Novinkou, podobne ako v základnom iPhone, je USB-C port. V prípade série Pro má prenosovú rýchlosť 10 Gbps ako najnovší iPad Air, podpora Thunderbolt technológie chýba. S použitím kábla sa dajú 48 MPx ProRAW fotografie presunúť instante na Mac, alebo s použitím externého úložiska nahrávať ProRes video priamo na externý disk. Pri nahrávaní na externé úložisko sa odomknú aj vyššie kvality videa, vrátane 4K ProRes pri 60 FPS. Novinky podporujú nové Qi2 nabíjanie, stále limitované na 7,5W v oboch triedach iPhonov. Profesionálne iPhony taktiež podporujú Wi-Fi 6E, základné iPhony sú limitované na Wi-Fi 6.

iPhony 15 Pro budú dostupné vo farbách Black Titanium, White Titanium, Blue Titanium a Natural Titanium. Cena iPhone 15 Pro začína v USA na cene 999 USD za 128GB kapacitu, cena iPhonu 15 Pro Max je o 200 USD vyššia, avšak začína na kapacite 256GB, čiže ak kupujete 256GB a vyššie kapacity a nechýba možnosť 128GB, cena sa technicky nezmenila.