Apple čoskoro predstaví Mac Pro so 48-jadrovým procesorom!

Súčasný Mac Pro nebol aktualizovaný od roku 2019 a je posledným Macom s procesorom Intel.

Očakáva sa, že Apple teraz uvedie na trh úplne nový model Macu Pro s doteraz nezverejnenými modelmi radu SoC M2, pravdepodobne s názvami „M2 Ultra“ a „M2 Extreme“. Tým sa zavŕši viacročný plán spoločnosti prejsť od procesorov Intel k vlastným čipom Apple Silicon. Mac Pro je posledným zostávajúcim modelom firmy, ktorý má prejsť na tento prechod, ale je zameraný na kreatívnych profesionálov, ktorí potrebujú značný výpočtový výkon, ako aj možnosti rozšírenia. Podľa známeho analytika Marka Gurmana v jeho najnovšom bulletine testovanie hardvéru v poslednom čase nabralo na obrátkach. Očakáva sa, že nadchádzajúce osvieženie Macu Pro v roku 2023 sa bude dodávať s úplne novými možnosťami SoC, ktoré prevyšujú výkon súčasného modelu M2 a očakávaných modelov M2 Pro, M2 Max a M2 Ultra, ktoré sú k dispozícii v súčasných konfiguráciách MacBook Pro a Mac Studio.

Údajný model „M2 Extreme“ by mohol mať až štvornásobný počet jadier CPU ako pripravovaný M2 Max. Gurman predpokladá varianty s 24 a 48 jadrami CPU, plus až 152 jadier GPU a až 256GB unifikovanej pamäte, ktorá je integrovaná na matrici SoC. To by mohlo priniesť obrovský skok vo výkone, najmä pri tvorbe obsahu a pracovnom zaťažení pri kódovaní médií. Apple by mohol nový Mac Pro oznámiť už v marci 2023, ak dodrží svoj súčasný plán podujatí, alebo na výročnom podujatí WWDC v júni. Spoločnosť už skôr naznačila pripravovaný Mac Pro na báze kremíka Apple, keď v marci 2022 predstavila Mac Studio. Zdá sa, že iMac Pro na Apple Silicon neprejde a jeho výroba bola ukončená, hoci o väčšom a výkonnejšom iMacu sa stále príležitostne hovorí. Gigant naposledy aktualizoval Mac Pro v roku 2019, keď mu dodal úplne nový dizajn, až 28-jadrový procesor Intel Xeon, nový modulárny rozširujúci formát PCIe a až 1,5TB RAM. V rovnakom čase bol uvedený aj zodpovedajúci displej Pro Display XDR.

Medzitým sa očakáva, že v novembri budú oznámené nové 14″ a 16″ MacBooky Pro s aktualizovanými možnosťami SoC M2 Pro a M2 Max. Je pravdepodobné, že firma ich predstaví v tichosti, len tlačovou správou, namiesto toho, aby organizoval podujatie. V porovnaní so súčasnými modelmi MacBook Pro generácie M1 sa neočakávajú žiadne zásadné zmeny dizajnu ani funkcií. V rovnakom čase bude pravdepodobne sprístupnený aj nový Mac mini so základným SoC M1. Očakávalo sa, že gigant zorganizuje osobné októbrové podujatie, na ktorom podobne ako v minulých rokoch predstaví nové iPady a MacBooky Pro, ale namiesto toho sa rozhodol prostredníctvom tlačových správ oznámiť len najnovší iPad, iPad Pro a nový model Apple TV 4K. Spoločnosť pravdepodobne rozdelila svoje oznámenia tak, aby každý produktová séria dostala svoj vlastný podiel pozornosti.

Zdroj

Pridaj komentár