AMD predstavuje novú mobilnú grafiku

Prekoná ju iba RTX 4090 od konkurenčnej NVIDIA.

Novinka je postavená na revolučnej architektúre AMD RDNA 3, ktorá prináša výnimočný výkon pre hranie hier a tvorbu obsahu na mobilných systémoch. Aj keď mobilným grafickým kartám kraľuje NVIDIA so svojím až 94% podielom vo svete notebookov, AMD prináša na trh výkonný mobilný Radeon RX 7900M. Objavil sa v notebooku Alienware m18 s procesorom Ryzen 9 7945HX, ktorému asistuje 32GB RAM a stojí v tejto konfigurácii 2800 dolárov. Grafická karta je v porovnaní s RTX 4080 o 7% výkonnejšia a má viac videopamäte (16GB vs. 12GB). AMD pri porovnávaní výkonu v hrách používala maximálne nastavenia grafiky pri rozlíšení 1440p, pričom miešala hry s a bez ray tracingu. Na porovnávanie výkonu produktu používala notebook Gigabyte Aorus s Core i7-13700H, RTX 4080 a 16GB RAM. Oba stroje mali Windows 11 s poslednou verziou ovládačov.

Hlavný architekt pre herné riešenia a marketing v AMD, Frank Azor, uviedol: “Alienware m18 je naším najvyspelejším a najvýkonnejším notebookom AMD Advantage, navrhnutým tak, aby poskytol kompromisný výkon na úrovni stolových počítačov pre hranie hier a tvorbu obsahu. Úzko sme spolupracovali s Alienware na vývoji tohto systému, aby sme ponúkli tie najlepšie mobilné zážitky a veríme, že zákazníci budú nadšení z toho, čo tento systém dokáže.“ Matt McGowan, vedúci produktu v Alienware dodáva: „Alienware m18 prináša najlepšie mobilné herné riešenia s výkonom na úrovni stolových počítačov, ktorý poháňa obrovský 18“ displej. „Tento výkonný kolos používateľa prenesie do vášho obľúbeného herného sveta s plnou imerziou.“ Grafický procesor AMD Radeon RX 7900M ponúka 72 počítačových jednotiek AMD RDNA 3 s novými AI a druhou generáciou akcelerátorov pre sledovanie svetla (raytracing), 16GB vysokorýchlostnej pamäte GDDR6 VRAM, AV1 kódovanie a mnoho ďalšieho.

Výrobca nespomína ani nenaznačuje, že by sa Radeon RX 7900M mal objaviť aj v inom notebooku ako Alienware m18. V každom prípade, na poli dedikovaných grafických kariet má spoločnosť ťažkú pozíciu, nakoľko segmentu hier kraľujú čipy od konkurenčnej firmy, či už kvôli lepším výsledkom v ray tracingu, ale aj preto, že vývojári hier väčšinou, aj z dôvodu rôznych dohôd, viac optimalizujú pre GPU NVIDIA. Podľa hernej platformy Steam nemá žiadny mobilný Radeon vyšší podiel ako 0,15%, čo jasne hovorí o (ne)popularite produktov spoločnosti v tomto segmente.

Zdroj

Pridaj komentár